Algebra

How do I solve this problem for daily inventory costs:

The materials manager for a billiard ball maker must periodically place orders for resin, one of the raw materials used in producing billiard balls. She knows that manufacturing uses resin at a rate of 50 kilograms each day, and that it costs $.04 per day to carry a kilogram of resin in inventory. She also knows that the order costs for resin are $100 per order, and that the lead time for delivery is four (4) days.

If the order size was 1,000 kilograms of resin, what would be the daily total inventory costs, EXCLUDING the cost of the resin?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. 250

    1. 👍
    2. 👎
  2. 500 is the correct answer

    1. 👍
    2. 👎
  3. Question text
    The materials manager for a billiard ball maker must periodically place orders for resin, one of the raw materials used in producing billiard balls. She knows that manufacturing uses resin at a rate of 50 kilograms each day, and that it costs $.04 per day to carry a kilogram of resin in inventory. She also knows that the order costs for resin are $100 per order, and that the lead time for delivery is four days.
    If order size was 1,000 kilograms of resin, what would be the length of an order cycle?

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. chemistry

    The kinetic energy of a rolling billiard ball is given by KE=1/2mv2. Suppose a 0.17-kg billiard ball is rolling down a pool table with an initial speed of 4.7m/s . As it travels, it loses some of its energy as heat. The ball slows

  2. Accounting

    Krollon Company uses the FIFO method in its process costing system. The following data are for the most recent month of operations in one of the company’s processing departments: According to the company’s costing system, the

  3. Calculus

    A sporting goods store sells 100 pool tables per year. It costs $20 to store one pool table for a year, based on the average inventory on hand. It costs $40 for each delivery of pool tables. How many times per year and in what lot

  4. Finance

    Which of the following is not an example of a problem explained by agency theory? a) a manager encounters a conflict of interest between their responsibilities to shareholders and their responsibilities to employees. b)a manager

  1. Precalculus

    A doughnut shop at a shopping mall sells a dozen doughnuts for $2.95. Beyond the fixed costs of $150 per day, it costs $1.45 for enough materials and labor to produce each dozen doughnuts. If the daily profit varies between $50

  2. ACC

    someone help me with this questions please 1. How would the following costs be classified (product or period) under variable costing at a retail clothing store? Cost of purchasing clothing Sales commissions A) Product Product B)

  3. A. Production

    A toy manufacturing makes its own wind-up motors, which are then put into its toys. While the toy manufacturing process is continous, the motors are intermittent flow. Data on the manufacture of the motors appears below. Annual

  4. ACC

    A reason why absorption costing income statements are sometimes difficult for the manager to interpret is that: A)they omit variable expenses entirely in computing net operating income. B)they shift portions of fixed manufacturing

  1. Accounting for Managers

    Question 11 of 20 5.0 Points Which of the following accurately describes a difference between job order and process costing systems? A. In job order costing systems, overhead costs are treated as product costs, whereas in process

  2. accouting

    The ledger of Custer Company has the following work in process account. Work in Process—Painting 5/1 Balance 4,820 5/31 Transferred out ? 5/31 Materials 5,710 5/31 Labor 4,800 5/31 Overhead 2,430 5/31 Balance ? Production

  3. Physics

    A billiard ball traveling at 3.00 m/s collides perfectly elastically with an identical billiard ball initially at rest on the level table. The initially moving billiard ball deflects 30.0° from its original direction. What is the

  4. Algebra

    An appliance store manager is ordering chest and upright freezers. one chest freezers costs $250 and delivers a $40 profit. One upright freezer costs $400 and delivers a $60 profit. Based on previous sales, the manager expects to

You can view more similar questions or ask a new question.