maths

1 curry and 1 tea cost £4.
2 curries and 2 puddings cost £9.
1 pudding and 2 teas cost £2.
What do you have to pay in total for
1 curry, 1 pudding and 1 tea?
What does each item cost on its own?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 191
  1. c+t = 4
    2c+2p = 9
    p+2t = 2

    c = 3.5
    t = 0.5
    p = 1

    c+t+p = 5

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Steve

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    A Thai restaurant offers the curry special: curry vegetables with your choice of beef, chicken tofu or shrimp. Choose yellow curry, green curry or red curry. Drink included: tea or soda. If a customer makes all choices randomly,

    asked by rosie on May 5, 2015
  2. math 3

    a sample of restraunts in a city showed that the average cost of a glass of iced tea is $1.25 with a standard deviation of 7 cents. if a new restraunt charges a price for iced tea that has a z value of 1.25, then what is the teas

    asked by raven on November 20, 2014
  3. math

    what is the total cost for 4 1/10 pounds of vanilla pudding? vanilla pudding=$7/lb

    asked by justin on January 14, 2015
  4. epoka university

    1) The cost that is related to the particularly cost object and can be traced to it in an economically feasible (cost-effective) way is called: o Indirect cost o Cost tracing o Direct cost o Variable cost

    asked by evisa gjoni on November 21, 2012
  5. math algebra

    At your local bar, chicken wings cost $0.30 a piece on Thursday night. Sriacha Ranch dressing (enough for 10 wings), cost $0.10 per serving. A pitcher of of ice tea cost $7.50 and a serving of celery cost $2.50 . Tax in your part

    asked by Justin on August 3, 2015
  6. Advanced Algebra

    Mr. Whipple wants to blend two teas, regular and all-spice, whose wholesale cost is $0.90/lb and $1.20/lb respectively. He wil sell the mixture at $1.65/lb and wishes to make a 50% profit over wholesale cost. What should the ratio

    asked by Rebecca on August 23, 2006
  7. accounting

    # 1 Takers,Inc.provide the following results: 2004 2003 Units 2,400 3,000 Total Cost 19,200 24,000 What form of cost behavior is the cost above? Fixed cost, Sunk Cost, Mixed Cost or Variable Cost

    asked by lia82 on July 10, 2007
  8. math

    a glass of ice tea cost two dollars. Refills cost 25 cents each. write the rule in function notation. is it F(x)=2+.25x? If it is wrong can you help

    asked by malik on January 20, 2009
  9. business and finance

    The cost of producing a number of items x is given by C=mx+b, inwhich b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the cost

    asked by cheryl on March 29, 2007
  10. ACCOUNTING HELP

    Hello, I'm having trouble understanding Direct Cost, Overhead Cost and Indirect Cost. ***Also Period cost and Product cost. please can anyone explain it and give examples for each! thanks

    asked by gia on May 25, 2014

More Similar Questions