fractions as division word problems

5 people want to share a 2 pound bag of peanuts equally how many pounds would each person get.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 147
  1. 2/5 = 4/10 = 0.4

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Damon

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. GED-Word Problems

    If 7 3/8 pounds of peanuts, 2 1/4 pounds of walnuts, and 1 pound of pecans are divided equally to create 5 bags of mixed nuts, how much does each bag weigh?

    asked by kayla on April 29, 2012
  2. Math

    5 people want to evenly share a 1/3 pound bag of peanuts

    asked by Nash on April 5, 2019
  3. college algebra

    A store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. The manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. How many pounds of cashews should be mixed with

    asked by addy2017 on August 5, 2014
  4. Math

    Six people shared 3/5 pound of peanuts equally. What fraction of a pound of peanuts does each person receive

    asked by Savannah on December 7, 2016
  5. College Algebra

    A gift store is making a mixture of almonds, pecans, and peanuts, which sells for $4.50 per pound, $3 per pound, and $4 per pound, respectively. The storekeeper wants to make 50 pounds of mix to sell at $4.38 per pound. The number

    asked by Gabbi on April 11, 2017
  6. finitemath

    a store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. the manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. how many pounds of cashews should be mixed with

    asked by sha on June 23, 2010
  7. college algebra

    a candy company has 130 pounds of cashews and 170 pounds of peanuts which they combine into different mixes good luck stats has half cash and half peanuts and sells for $7 a pound become a mix has one third cashews and two thirds

    asked by Mary on May 4, 2016
  8. math

    susan wants to mix 10 pounds of virginia peanuts that cost $3.50 a pound with Spanish peanuts that cost $3.00 a pound to obtain a mixture that costs $3.40 a pound. How many pounds of Spanish peanuts should she use?

    asked by leenie on December 14, 2008
  9. math

    A nut wholesalersells a mix of peanuts and cashews. He charges $2.80 per pound for peanuts and $5.30 per pound for cashews. If the mix of peanuts and cashwes is to sellfor $3.30 pre pount, how many pound each of the peanuts and

    asked by cherrel on April 19, 2015
  10. Trigonometry

    Peanuts cost $3 per pound, almonds $4 per pound, and cashews $8 per pound. How many pounds of each should be mixed to produce 140 pounds of a nut assortment that cost $6 per pound, in which there are twice as many peanuts as

    asked by Nick on December 4, 2015

More Similar Questions