Math Help Qucik!

Alex bought 144 bagels for $80. His profit was $75 once he had sold 100 bagels. Which equation represents Alex's profit,P as a function of the number sold, n?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 459
  1. Cost of the bagels is 144 for $80.
    When he sold 100 bagels, he has earned $155 gross (which is his profit of $75 + cost of $80).
    Therefore 1 bagel is sold for $1.55.
    He earns $1.55n
    but since his costs are $80,
    P=1.55n - 80

    1. 👍 0
    2. 👎 1
    posted by Elina
  2. ok, thank you! But i don't understand why you need to find the gross?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Bethany
  3. wait... isnt gross the revenue? lol sorry if that's a dumb query

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Bethany

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    3 PART PROBLEM: Jen bought some sesame bagels and some plain bagels. The ratio of the number of sesame bagels to the number of plain bagels is 1:3. a)What fraction of the bagels are plain? b)What percent of the bagels are plain?

    asked by kymy on January 11, 2015
  2. Math

    I don't want the answer I want to know how you solve the problem! A restaurant manager bought 20 packages of bagels. Some packages contained 6 bagels each, and the rest contained 12 bagels each. There were 168 bagels in all. How

    asked by Ron on April 9, 2007
  3. Math

    A restaurant manager bought 20 packages of bagels. Some packages contained 6 bagels each, and the rest contained 12 bagels each. There were 168 bagels in all. How many packages of 12 bagels did the manager buy? A 6 B 8 C 9 D 12 D

    asked by Ron on April 9, 2007
  4. MATH PLEASE

    Miday Quong is buying bagels for her coworkers. She buys a dozen bagels priced at $5.49 a dozen. The bakery's cost for making the bagels is $2.25 per dozen. What is the markup rate based on selling price on a dozen bagels? 17.3

    asked by BRAD on February 25, 2016
  5. math

    Miday Quong is buying bagels for her coworkers. She buys a dozen bagels priced at $4.42 a dozen. The bakery’s cost for making the bagels is $2.25 per dozen. What is the markup rate on a dozen bagels?

    asked by joe on October 17, 2019
  6. Math

    Susanne and Barry each by 4 equal sized bagels. They divide the bagels equally among themselves and 3 other friends. How many bagels does each person get?

    asked by Aaliyah on February 1, 2016
  7. Math

    Jen buys sesame bagels and plain bagels. If the ratio of sesame to plain is 1:3 and Jen bought 2 dozen bagels, what percent of the bagels are plain? How many bagels are plain? Suppose each plain bagel has 0.53 gram of salt, and

    asked by Anonymous on February 20, 2019
  8. math

    marian has 2/3of a bag af bagles. A) she adds another 1/4 bag of bagels. what fraction of the bag is full with bagels now? B)Marian has another bag of bagelsthat is 5/6 full. what fraction describes how many more bagels are in the

    asked by S@ on April 12, 2007
  9. 3 grade english ms sue

    draw conclusions when you draw a conclusion,you reach a decision or opinion that makes sense based on facts and details. you can also use what you already know to draw a conclusion. directions read the following passage. then

    asked by dw on May 15, 2012
  10. computer science

    A Bagels store charges 75 cents per bagel for orders of less than a half-dozen bagels and 60 cents per bagel for orders of a half-dozen or more. Assume that the number of bagels ordered has been stored in a variable named

    asked by Patricia on November 2, 2015

More Similar Questions