math

Suzanne bought 50 apples at the apple orchard. She bought 4 times as many red apples as green apples. How many more red apples than green apples did Susan buy?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 696
  1. green apples --- x
    red apples ------ 4x

    x+4x=50
    x = 10

    so 10 green and 40 red

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Reiny
  2. A data processing unit has four rows of terminals with six terminals in each row. A second unit has nine rows of terminals with five terminals in each row.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by LOU
  3. 30

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Nylah
  4. 30

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  5. 30

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  6. 50 divided by 4 = 13 remainder 4

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Bella

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Suzanne bought 50 apples at the Apple orchard.she bought 4 times as many red apples as green apples. How many more red apples than green apples did Suzanne buy?

    asked by debra on October 14, 2015
  2. Math

    Suzanne bought 50 apples at the apple orchard.she bought 4 times as many red apples as green apples.how many more red apples than green apples did Suzanne buy?

    asked by Melody on November 14, 2013
  3. Math

    Suzanne bought 50 apples at the apple orchard. She bought 4 times as many red apples as green apples. How many more red apples than green apples did Suzanne buy?

    asked by Maria on October 27, 2016
  4. Maths

    Fatima bought 50 apples at the apple Orchard. She bought 4 times as many red apples as green apples. How many more red apples than green apples did Fatima buy?

    asked by Nyasha on March 2, 2017
  5. math - word problem

    Ritika bought a few green apples and a few red apples. There were 35more green apples than red apples. If the ratio of green apples to red apples was 8:3 ,how many apples of each variety did she bring ?

    asked by Anonymous on January 19, 2017
  6. Algebra

    A bought some carrots and apples for $24.80. A carrot and an apple $0.90 altogether. She bought more carrots than apples. The cost of the extra number of carrots was $6.80. How many apples did A buy?

    asked by Test on May 28, 2014
  7. 9th grade

    Celia bought 12 apples, ate two of them, and sold the rest at 20 cents more per apple than she paid. Her total profit was $1.00. How much did she sell for each apple? I need help with this question. I know that this is a bought

    asked by Kendrick on September 27, 2010
  8. math

    Mary bought some peppers and apples at the farmer's market. 2/3 of the peppers and 3/4 of the apples were red. the number of red peppers and red apples were the same. if mary bought 27 peppers how many apples did dhe buy?

    asked by Dell on August 22, 2012
  9. Math

    Jill bought so e carrots and apples for $24.80. A carrot and an apple cost $.90 altogether. She bought more carrots than apples. The cost of the extra number of carrots was $6.80. How many apples did she buy?

    asked by Mary on April 20, 2015
  10. Math

    Amy went to the fall festival and bought at least 25 apples. The apples were a mix of gala apples and red delicious apples. Amy knows that she got more than twice as many gala apples as she did red delicious apples. This can be

    asked by Zach on July 24, 2018

More Similar Questions