math

One week Trey rented 4 DVDs and 2 video games for $18. The next week he rented 2 DVDs and 1 video game for $9. Find the rental costs for each video game and DVD.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 824
asked by anne
  1. 4D + 2V = 18

    2D + V = 9

    What values of D and V will give 18 and 9?

    D = 4

    V = 1

    1. 👍 3
    2. 👎 0
    posted by PsyDAG
  2. Agdh

    1. 👍 1
    2. 👎 2
    posted by Jax
  3. no solution

    1. 👍 0
    2. 👎 2
    posted by bob
  4. idk cause i’m stupid

    1. 👍 1
    2. 👎 1

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Your parents allow you to play video games for no more than 8 hours a week. You have already played for 2.5 hours this week. Write and solve an inequality that represents how much more time you can play video games this week.

    asked by Bell on May 13, 2013
  2. algebra

    3.Your parents allow you to play video games for no more than 8 hours a week. You have already played for 2.5 hours this week. Write and solve an inequality that represents how much more time you can play video games this week.

    asked by me on May 17, 2013
  3. 4th grade

    sylvester bowls once a week. this week he bowled four games. his scores were, 105 103 107 109 what is his average (mean) for the week? explain how you found your answer. what is the median score for the week? explain how you found

    asked by dk on January 6, 2011
  4. statistics

    The average teenager spends 7.5 hours per week playing computer and video games. In a random sample of 110 teenagers, what is the probability that their mean time for playing games is more than 8 hours per week?

    asked by ron on November 2, 2011
  5. Math

    Hello! I know the answer to this word problem; however, I want to know HOW to solve it. Any help is much appreciated! Q: A store sells used and new video games. New video games cost more than used video games. All video games cost

    asked by Celia P. on February 28, 2019
  6. Math

    If it costs $75 to buy 3 video games, how much money will Jordan need if he wants to buy 12 video games? $75.00/3 video games=$25.00 for 1 video game $25.00 x 12 video games=$300.00 for 12 video games Can you please double check

    asked by Matt on October 4, 2016
  7. math

    i don't know get this question 1. last saturday emily rented 4 movies from the video store. this saturday she rented 2 movies. let x represent the cost of renting each movie. write and simplify an expression for how much more

    asked by Sara! on May 24, 2010
  8. math

    James and Amy played 12 games of checkers last week. This week they played 7 games on Monday and 2 games on Wednesday. Amy lost 4 of the games she played last week. How manygames did she win

    asked by amanda on January 27, 2019
  9. English

    The following passage contains three sentence fragments. On the lines below, rewrite each fragment so that it is a complete sentence. Can video games be addictive? A recent study by Iowa State University concluded that 1 in 12

    asked by dont smile at me on August 22, 2019
  10. Algebra

    One month Ivanna rented 5 movies and 3 video games for a total of $29. The next month she rented 2 movies and 12 video games for a total of $71. Find the rental cost for each movie and each video game. Rental cost for each movie?

    asked by Charlie on March 30, 2014

More Similar Questions