science

Suppose all of the apples have a mass of 0.10 kg. If one of the apples in the bowl (C) is 1.0 meter above the ground, what is its potential energy?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 114
  1. who cares about all the apples?

    a .1kg apple at 1m height has PE=mgh=.98J

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Steve

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    There are 3 types of apples in a basket: 7 Red Delicious apples, 8 Gala apples, and 9 Granny Smith apples. Without looking, what is the fewest number of apples you need to take out of the basked to guarantee that you have at least

    asked by Kabir on October 13, 2017
  2. math

    BUY 6 APPLES AND GET 1 FREE APPLES COST $4.00 EACH Sahida purchased $120 worth of apples. a) How much free apples did she get? b) How many apples did she get altogether? c) Sahida's friends also bought the apples on sale. She

    asked by indira on March 1, 2017
  3. Science

    The electronic balance displays the mass of an apple in kiograms(0.1). What is the mass of the apple? Suppose a recipe for applesauce called for one kilogram of apples. About how many would you need. If the balance says it has a

    asked by Jenny on September 28, 2006
  4. math

    Pilar picked 12 apples. She gave 1/4 of the apples to Dwayne, 1/4 of the apples to Murphy, and 1/4 of the apples to kelley. How many apples did each of them get?

    asked by Kesha on April 30, 2013
  5. business

    Suppose the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00 and your consumption of apples drops from 30 pounds of apples a month to 20 pounds of apples. Calculate your price elasticity of demand of apples. What can you say

    asked by jward1970 on February 24, 2010
  6. economics

    Suppose the price of apples rises from $3.50 a pound to $4.00 and your consumption of apples drops from 30 pounds of apples a month to 20 pounds of apples. Calculate your price elasticity of demand of apples. What can you say

    asked by Anonymous on October 18, 2007
  7. Math

    If a grocery store, apples are sold in two different ways . you can buy individual apples for $0.75 each or you can buy 5 apples for $ 3.25. If you were buying 10 apples, which way would you purchase apples to get the better deal?

    asked by Shanti on September 29, 2016
  8. Math

    The Farmers Market sells apples by the bushel, and each bushel of apples weighs 42 lbs. A bushel of large apples contains 84 apples. If a bushel of small apples contains twice as many apples as a bushel of large apples, how many

    asked by Neel on October 3, 2012
  9. algebra

    Sue ate some apples from a bag. She left 20 apples. This is five-eights the number of apples she had bought. How many apples did she buy?

    asked by anonymous on January 27, 2016
  10. math

    margaret buys 54 apples. she uses 1/3 apples for muffins. She used 1/2 the apples for pies. which expression as a fraction could be used to show how many apples she has left?

    asked by zion on April 16, 2014
  11. Algebraic Expressions

    Terrance picked 54 apples. He kept a apples for himself and gave each of 6 friends an equal number of apples. How many apples did each friend receive?

    asked by MarĂ­a on August 11, 2018

More Similar Questions