Math

Chris bought 5 pinipig crunches and 1 drumstick for Php97. Justin paid Php89 for 3 pinipig crunches and 2 drumsticks. How much did each pinipig crunch and each drumstick cost?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 87
  1. 5p + 1d = 97
    3p + 2d = 89
    . . .

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Steve

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. maths

    Jill bought 10 manoges and 5 oranges. Chris bought 5 mangoes and 10 oranges. She paid $3 more than Jill. find the cost of an orange if a mango cost is $1.

    asked by ss on April 17, 2012
  2. Math

    There are 4 six-packs of soda in a case. Chris bought 1/2 of a case and gave 1/3 of what he had to Dana. How many cans of soda does Chris have left? Could you help me with this problem, please? Thanks..

    asked by Mia on April 13, 2010
  3. English

    Posted by rfvv on Thursday, April 22, 2010 at 10:41am. 1. When is Chris's homework due? 2. When is Chris' homework due? (Which one is the correct possessive case of Chris? Is it "Chris's"? How do we pronounce "Chris's? Can't we

    asked by rfvv on April 22, 2010
  4. English

    1. It will be Chris. 2. It shall be Chris. *3. It will have been Chris. *4. It shall have been Chris. 5. It would have been Chris. 6. It should have been Chris. 7. It can be Chris. *8. It can have been Chris. 9. It could have been

    asked by rfvv on June 24, 2017
  5. Math

    There are 4 six-packs of soda in a case. Chris bought 1/2 of a case and gave 1/3 of what he had to Dana. How many cans of soda does Chris have left?

    asked by Mia on April 12, 2010
  6. Algebra

    Chris can be paid one of two ways. Plan A is a salary of $420 per month, plus a commission of 7% of sales. Plan B is a salary of $552 per month, plus a commission of 4% of sales. For what amount of sales is Chris better off

    asked by Spacegazing on March 7, 2014
  7. English

    1. It must have been Chris. 2. It would have been Chris. 3. It could have been Chris. 4. It can have been Chrit. ----------------------------- Thank you for your help. Q1. #4 is incorrect. It's ungrammatical. Is that right? Q2.

    asked by rfvv on June 28, 2017
  8. Math

    Justin bought 4 pillows for a total of $31.96. What is the unit price for each pillow?

    asked by Camma Breezy on January 8, 2013
  9. math

    JUstin and Hannah Both get jobs at McBurgers. Justin started on Sunday and gets every 9th day off. Hannah started the very next day and gets every 6 th day off. Justin would like to ask Hannah out on a date when they both have the

    asked by Anonymous on May 26, 2011
  10. LA

    Which best describes the climax of the story? 1 Chris and Taylor have been neighbors for years. During the summer, they enjoy biking on the trails in town. Chris always has to remind Taylor to wear his helmet or else Taylor

    asked by Kj on October 2, 2017

More Similar Questions