math

Jesse rents 2 movies and 4 video games for a total of $18.70. At the same time, Dan rents 3 movies and 2 video games for a total of $15.25.
How much does their friend Sabrina need to rent a combination of one game and one movie from the same video rental store?
SO I HAD V= VIDEO GAME RENTAL
m= movie rental

2m+4v=18.70
-2(3m+2v=15.25)
2m+4v=18.70
-6m-4v=-30.50
-4m=-11.8
----------
-4 -4 dividing each side by -4
m=$2.95

Then 2m +4v =18.70
2(2.95)+4v =18.70
5.90+4v=18.70
-5.90 -5.90
4v=12.80
--------
4 4 divide each side by 4
v=$3.20
2.95 +3.20=$6.15
the cost for one movie was $2.95, and the cost for one video game was $3.20. Sabrina would need a total of $6.15

Is this correct?
Thanks for checking over my work

asked by B8
  1. CORRECT

    OR


    m = price of movies

    v = price of video game



    3 m + 2 v = 15.25

    -

    2 m + 4 v = 18.7
    ___________________

    m - 2 v = - 3.45

    m = 2 v - 3.45


    3 m + 2 v = 15.25

    3 ( 2 v - 3.45 ) + 2 v = 15.25

    6 v - 10.35 + 2 v = 15.25

    6 v + 2 v = 15.25 + 10.35

    8 v = 25.6

    v = 25.6 / 8

    v = 3.2 $


    m = 2 v - 3.45

    m = 2 * 3.2 - 3.45

    m = 6.4 - 3.45

    m = 2.95 $


    m + v = 2.95 + 3.2 = 6.15 $

    posted by Bosnian
  2. Thank you

    posted by B8

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    Irma rents movies online each month it costs her a fee of $4.99 per month plus an additional $0.99 for each video game that she rents. Which equation can be used to find c, the cost Irma pays each month to rent movies and x video
  2. math

    Video Villa rents classic video games for $2.50 for 5 days. New games rent for $3.50 for 5 days. If Rob rents c classic games and n new games, what is his cost per day, in dollars, for renting the games for 5 days? Select one: a.
  3. Algebra

    One month Ivanna rented 5 movies and 3 video games for a total of $29. The next month she rented 2 movies and 12 video games for a total of $71. Find the rental cost for each movie and each video game. Rental cost for each movie?
  4. psy

    Cathy owes six overdue movies to her local video store. Since each of Cathy’s overdue videos is a comedy, only comedies are currently overdue at Cathy’s local video store. Which one of the following premises, if added to the
  5. Math

    If it costs $75 to buy 3 video games, how much money will Jordan need if he wants to buy 12 video games? $75.00/3 video games=$25.00 for 1 video game $25.00 x 12 video games=$300.00 for 12 video games Can you please double check
  6. Economics

    Multiple Choice: If the price of movies on video rises while the price of movies on DVD remains the same, the law of demand predicts that consumers will: A) substitute movies on video for movies on DVD. B) substitute movies on DVD
  7. Algebra 2

    Janine is considering two movie rental plans. Plan A can be modeled with the equation C=3m and Plan B can be modeled with the equation C=2m+5 where C represents the cost in dollars and M represents the number of movies rented each
  8. math

    haris has 20.92 to spend on videos-games rentals at a local video store. the store charges 3.95 per video-game rental plus 8.125% tax. what is the maximum number of video games that harris can rent?
  9. Statistics

    A large video rental chain recently decided to change its rental policy, allowing an unlimited return date instead of requiring that movies be returned the next day. The marketing team reasoned that this would greatly increase the
  10. Algebra

    You go to the video store to rent 5 movies for the weekend. Movies rent for $2 and $3. You spend $13. How many $2 movies did you rent? ~Mish <3

More Similar Questions