Math

posted by Dallas

Jasmine paid $25 for two binders and one pack of pends. The pack of pens cost $5. What is an equation you can use to find the price of each binder?

I came up with 2x+5=25. My math teacher wrote y=____x + _____.

  1. Henry

    I agree with your answer. Y = 2x + 5.

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. math/algebra

    Sally bought three chocolate bars and a pack of gum and paid $1.75. jake bought two chocolate bars and four packs of gum and paid $2.00. Find the cost of a chocolate bar nad the cost of a pack of gum. 3C + 1G= 1.75 2C + 4G=2.00 solve. …
  2. managerial economics

    Suppose a manufacturer estimates its marginal cost at $1.00 per pack, it's own price elasticity at -2, and sets its price at $2.The company's settlement obligations are expected to raise its average total cost per pack by pack by about …
  3. Math

    A pack of 7 pens cost $6 . A pack of 9 files cost $12. Fred wants to buy an equal number of pens and files. What is the least amount that he must pay?
  4. Math

    Ok so I need to write a equation for this jasmine paid $25 for 2 binders and 1 pack of pens. The pens cost $5. What equation could I write to find out the price per binder?
  5. Math

    Jasmine has 8 pack of candle wax to make scented candles. Each pack contain 14ounces of wax. Jasmine uses 7 ounces of wax to make one candle . How many candles can she make
  6. math

    A pack of 6 pens cost $30. A pack of 8 files cost $24. A student wants to buy an equal number of pens and files. What is the least amount that the student must pay?
  7. math

    the price of a 3- pack spinner is one third the price of the of a dozen flyboys. write and solve a division equation to find the price of a dozen fly-boys. there are $3 for each 3-pack spinner . is the equation supposed to be n/12=27?
  8. please answer my question (math)

    the price of a 3- pack spinner is one third the price of the of a dozen flyboys. write and solve a division equation to find the price of a dozen fly-boys. there are $3 for each 3-pack spinner . is the equation supposed to be n/12=27?
  9. algebra

    The cost for a pack of 16 pens is $3.68. Find the unit price in dollars per pen. Round to nearest cent. 16รท3.68= 4.347...4.35?
  10. math

    you spend $16 on 3 notebooks and x binders. Notebooks cost $2 each and binders cost $5 each. Write an equation you can use to find the number of binders you bought.

More Similar Questions