Math

posted by .

Jackie buys a basket for $6, 2 pounds of apples for $3.50 per pound, and 2 pounds of oranges for $3.50 each per pound. The tax for the whole purchase is $1.

Express the tax as a percentage.

  • Math -

    well, add up the prices and divide

    1.00/(6.00 + 2*3.50 + 2*3.50) = 0.05 = 5%

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. algebra

    Mixture Problems Template – Price Problems Copy the problem from the lesson: 1. A store manager wishes to reduce the price on her fresh ground coffee by mixing two grades. If she has 50 pounds of coffee which sells for $10 per pound, …
  2. Algebra

    How many pounds of apples costing .64 per pound must be added to 30 pounds of apples costing .49 per pound to create a mixture that would cost .58 per pround
  3. math

    At Andrews sweet shop almond fudge costs $5.23 per pound, and vanilla fudge costs $4.17 per pound. Allison buys 0.75 pound of almond fudge and 1.25 pounds of vanilla fudge. About how much will Allison pay altogether (excluding tax)?
  4. Math Word Problem

    Tristen mixes nuts that cost $2.00 per pond with nuts that cost $4.00 per pound. He buys triple as much of the $2.00 per pound nut than he buys of the $4.00 per pound nut. If he spent a total of $32.00, how many pounds of the $2.00 …
  5. Math- urgent

    Harry buys American cheese at the deli. He buys 1/4 pound at the cost of x dollars per pound. If he pays $12.25 for 2.5 pounds of cheese, what is the cost per pound?
  6. algebra

    by 3 pounds of oranges apples for 7.50 the graph shows the price for regular apples what is the unit rate for each type of apples?
  7. Math

    You have $30 to spend on picking 25 pounds of two different types of fruit at a farm. The apples cost $1.40 per pound the blueberries cost $.90 per pound and the cherries cost $1.10 per pound. You want prices many pounds of apples …
  8. Math

    Manuel bought 9 pounds of apples. He has eaten three fourths of a pound so far and has​ $15 worth of apples left. Write and solve an equation to find the cost of the apples per pound to the nearest dollar. How much did the apples …
  9. Math

    Lisa went to the store and bought 100 pounds of fruit for $100.00. The peaches were $10.00 a pound, the melons were $3.50 per pound, and the apples were $.50 per pound. How many pounds of each did she buy
  10. College Algebra

    A gift store is making a mixture of almonds, pecans, and peanuts, which sells for $4.50 per pound, $3 per pound, and $4 per pound, respectively. The storekeeper wants to make 50 pounds of mix to sell at $4.38 per pound. The number …

More Similar Questions