math

posted by .

Two bags of crisps and five chocolate biscuits cost £1.76.If each bag of crisps costs 4p more than a chocolate biscuit,
what is the cost of a biscuit?

  • math -

    cost of biscuit ---- x p
    cost of crisp ------ x+4 p

    2(x+4) + 5x = 176

    solve for x

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Maths

    A)One packet of biscuits cost $x and one cup of ice cream $y B)One packet of biscuits and two cups of ice cream cost $8.00, while three packets of biscuits and one cup ice cream cost $9.00 1) write a pair of simultaneous equations …
  2. Math

    1). 11 containers of hot chocolate are sold for $3.29 a container. 4 bags of 50 cups are sold for $1.29 a bag. 277 drinks are made each year. How much does it cost to make one serving of hot chocolate (not including the cost of the …
  3. math.

    A theater purchases $500 worth of Sticky Bears and chocolate bombs. Each bag of Sticky Bears costs $1.50 and each bag of Chocolate Bombs costs $1.00. If a total of 400 bags of candy were purchased, how many bags of Chocolate Bombs …
  4. Math - Grade 5

    A shop sells candies by weight. Monisha bought 2 full bags of chocolates and 3 full bags of gummy bears for $23.50. If 3/4 of a bag of chocolate cost as much as 5/6 of a bag of gummy bears, find the cost of 1 full bag of chocolates.
  5. Statistics

    True or False. Help please! Statistics' students of a class of Lyceum want to calculate the average number of chocolate pieces in a standard package of biscuits SANTAS. They choose a random sample of biscuits, measure chocolate pieces …
  6. English

    I just want to know if this paragraph is right, and it doesn't contain grammatical errors. Thank you for the answer! "I brought with me this biscuit, banana and chocolate, which characterize my current eating habbit. In the exam period …
  7. Math please help

    A recipe for 48 biscuits uses 2 2/3 cups of biscuit mix. How many biscuits are made from each cup of biscuit mix?
  8. 8th grade math and algebra class

    A bird seed store is running a sale, when as you buy additional bags of seed you get a reduction in price on the additional bags. - first and second bags cost $20/bag - third through fifth bag cost $15/bag - sixth through tenth bags …
  9. Math

    To promote the launch of a new Cadbury's chocolate bar, they are offering a ''buy four, get one free,'' deal. If each chocolate bar costs thirty cents, how much would ten chocolate bars cost?
  10. Math

    Ali went to the supermarket to buy 3 sweets and 8 bars of chocolate. He paid $29. If 8 sweets and 3 bars of chocolate cost $15, find the average cost of 2 sets and 2 bars of chocolate.

More Similar Questions