algebra

posted by .

I want to fence a rectangular garden which measures 33 by 24 feet. If the fencing I want costs $4.50 per yard, how much will it cost me for the fencing if I want to leave a two foot opening for a gate? (I cannot buy fencing of less than one full yard.)

  • algebra -

    33 by 24 feet = 11 by 8 yards
    2 feet = 0.67 yards

    P = 2L + 2W
    P = 22 + 16
    P = 38 yards

    38 - 0.67 = 37.33 yards

    38 * 4.50 = $________

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    If it costs $75 to install 40 feet of fencing, how much does it cost to fence a rectangular garden that measures 12 feet by 16 feet?
  2. Math

    Jennifer plans to fence a rectangular area around her rectangular swimming pool. The total area enclosed by the fence, including the pool, should be 5 times the area of the pool alone. The pool is 20 feet by 17 feet. A.)What is the …
  3. math

    Robbie needs to buy fencing for his square vegetable garden that measures 16 3/4 feet on a side. One side borders the back of the garage. The fencing costs $4 per feet. Estimate how much the fencing will cost. I NEED HELP!!!!!
  4. Math

    Mack needs to buy fencing to surround his circular garden. If his garden is 30 feet across and fencing cost $4.50 per foot, how much will it cost to fence in Mark's garden?
  5. college Algebra

    A rectangular fence is to be built along a river using the river as one side of the fence.the cost of the fencing for the two ends is $8 per sq ft and the cost of the fencing for the side running parallel to the river is $12 per sq …
  6. fdr

    a rectangular fence is constructed that will enclose 100 ft sq of land. three sides will be built from fencing that costs 10 dollars per foot and the 4th side will be built from fencing that costs 23 dollars per foot. find the dimensions …
  7. College Algebra

    A rectangular garden next to a building is to be fenced on three sides. Fencing for the side parallel to the building costs $60 per foot, and material for the other two sides costs $20 per foot. If $1,500 is to be spent on fencing, …
  8. MATH

    You would like to construct a 400-square-foot rectangular garden along your driveway. The fencing on the driveway side costs $15 per linear foot, while the fencing for the other three sides costs $8 per linear foot. Write an expression …
  9. math

    A museum groundskeeper is creating a semicircular statuary garden with a diameter of 30 feet. There will be a fence around the garden. The fencing costs $9.25 per linear foot. About how much will the fencing cost altogether?
  10. Math

    I want to fence in a square vegetable patch. The fencing for the east and west sides costs $5 per foot, and the fencing for the north and south sides costs only $4 per foot. Find the total cost of the fencing as a function of the length …

More Similar Questions