Math

posted by .

Suppose your cell phone company offers two plans. The pay-per-call plan charges 14 dollars per month plus 6 cents per minute. The unlimited-calling plan charges a flat rate of 22 dollars per month. How many minutes per month must you use for the unlimited-calling plan to become cheaper?

  • Math -

    plan 1: cost = 14 + .06n , where n is the number of minutes
    plan 2: cost = 22

    solve:
    14 + .06n= 22

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra

    ABC phone company charges $18 per month plus 7 cents per minute of phone calls. XYZ phone company charges $9 per month and 10 cents per minute of phone calls. How many minutes of phone calls should be made each month to make the costs …
  2. Gr10 Math

    Charlene is looking into cell phone plans. Cell plus gives unlimited minutes for $50/month.A1 Cell offers a $40 monthly fee, plus 5¢/min for any time over 300min oer month. a)Define two variables and write a linear equation to …
  3. management science

    Kim Davis has decided to purchase a cellular phone, but she is unsure about which rate plan to select. The "regular" plan charges a fixed fee of $55 per month for 1,000 minutes of airtime plus $0.33 per minute for any time over 1,000 …
  4. Math

    I'm not sure how i'm supposed to set up the equation to solve this. A phone company offers a plan for long distance service charges of .08 per minute. Another phone company offers a plan for $6 per month plus .02 per minute. For what …
  5. Geometry

    Horizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How do I put this in an equation. Sprint has a plan for $30.00 per month plus $.029 …
  6. math

    Verizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How do I put this in an equation. Sprint has a plan for $30.00 per month plus $.029 …
  7. Math ASAP

    Verizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How do I put this in an equation. Sprint has a plan for $30.00 per month plus $.029 …
  8. Math

    I have the same problem as Marita. Can someone tell us what equation to use. Horizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How …
  9. Algebra I

    You have decided to try and convince your parents to let you get your own cell phone. After finding out that the flat monthly rate for unlimited minutes $35.00, which you can afford, you offer to pay the cost yourself. However, just …
  10. math

    sally's cell phone company charges a flat rate of $15.00 per month and $0.12 per minute. eduardo's cell phone company charges a flat rate of $18.00 per month and $0.09 per minute. how many minutes would you have to use for the price …

More Similar Questions