math

posted by .

A pencil costs $3.50 and a pen costs $6.70. Jessica bought m pens. She also bought 4 fewer pencils than pens. Write an algebraic expression for the total amount she spent and solve the expression.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. English expression

    Q1) What is the difference between painting and drawing?
  2. mircoeconomic

    Lakshani has $5 to spend on pens and pencils. Each pen costs $0.50 and each pencil costs $0.10. She is thinking about buying 6 pens and 20 pencils. The last pen would add five times as much to her total utility as the last pencil.
  3. Maths P5

    Cindy went to the store with just enough money to buy 11 files.However, she bought only 8 files and spent the rest of her money on 24 pens and rulers. The ratio of the number of pens to rulers was 3:5. Each ruler costs $0.80. Each …
  4. maths-urgent

    Arjun spent Rs.12 to purchase some pens and pencils.The cost of a pen and pencil are in the ratio 3:2. the total cost of a pen and a pencil is Rs. 3. if the total number of pens and pencils he purchased is7, find the number of pens …
  5. MATHS LAH

    Charlotte bought 46 pens and pencils. Each pen costs $6 and each pencil costs $4. How many penicls she buy?
  6. math

    John and Smith went to a stationery shop. John bought 6 pens, 4 pencils and 3 erasers. Smith bought 3 pens, 8 pencils and 6 erasers and spent 20% more than John. What percentage money did John spend on pens?
  7. math

    Tom has $10 that he wants to use to buy pens and pencils. However, he does not want to buy more pens than pencils. A pen costs $3, and a pencil costs $1. Which graph represents this scenario?
  8. Math

    Not Urgent But Please Check My Answer: A pencil at a stationery store costs $1, and a pen costs $1.50. Stella spent $21 at the store. She bought a total of 18 items. Which system of equations can be used to find the number of pencils …
  9. Maths Year 10 Equations

    A shopkeeper bought x pens for $21. a) write down an expression, in terms of x, for the cost, in cents, of each pen b) the shopkeeper gave 2 pens to his sons and sold each of the remaining pens at 8 cents more than he paid for it. …
  10. Math

    A pencil costs $3.50 and a pen costs $6.70. Jessica bought m pens. She also bought 4 fewer pencils than pens. Write an algebraic expression for the total amount she spent. The answer supposed to be 6.70m + 3.5 (m-4). I got confused …

More Similar Questions