Math

posted by .

The nutritionistof FLC Foods, Inc. designed a new product for everybody's consumption and believes that the variable cost in producing the said product is Php950.00 per unit and the fixed cost is Php60,000. Write the total cost as function of the product sold. If the selling for each product is Php1,700, how many units must be sold to break-even or to make somr profit.

  • Math -

    number of units ---- x

    cost = 950x + 60,000

    we want
    1700x ≥ 950x + 60000
    750x ≥ 60000
    x ≥ 80

    At 80 units they break even, at more than 80 they make a profit

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. business and finance

    The cost of producing a number of items x is given by C=mx+b, inwhich b is the fixed cost and m is the variable cost (the cost of producing one more item). (a) If the fixed cost is $40 and the variable cost is $10, write the cost equation. …
  2. Marketing

    Explain why fixed and variable costs per unit decline as sales volume increases. Suppose a company had a variable cost/unit of $20 at a cumulative volume of 20,000 units. What would be their approximate variable cost per unit when …
  3. Introduction programing visual basic

    break even analysis. suppose a certain product sells for a dollars per unit. then the revenue from selling x units of the product is ax dollars if the cost of producting each unit of the product is b dollars and the company has overhead …
  4. please help

    1.suppose that the demand forecast indicate that 1800 units of the product can be sold. the fixed cost is $3,000, the variable cost is $2 for each unit product and selling price $10 per unit. the decision to produce and sell 1800 units …
  5. Economics

    5. A firm's marginal cost of production is constant at $5 per unit, and its fixed costs are $20. Draw its total, average variable and average costs. Marginal Cost (MC): $5 per unit Fixed Cost (FC): $20 Total Cost (TC): $25 Average …
  6. CVP Analysis - Business Math

    Engineering estimates show that the variable cost of manufacturing a new product will be $35 per unit. Based on market research, the selling price of the product is to be $120 per unit and variable selling expense is expected to be …
  7. accounting

    If Alisha Maintenance manufacturing has: total maintenance cost of $2,785,000 total fixed maintenance cost of $310,000 total variable maintenance cost of $2,475,000 total maintenance cost per unit is $18.57 fixed maintenance cost per …
  8. Economics

    If Alisha Maintenance manufacturing has: total maintenance cost of $2,785,000 total fixed maintenance cost of $310,000 total variable maintenance cost of $2,475,000 total maintenance cost per unit is $18.57 fixed maintenance cost per …
  9. Quantitative Business Analysis

    John is considering adding balloons to the product line he sells at the shop. There will be a cost of $200.00 for leasing the necessary equipment. The cost of buying balloons and helium and paying a worker is expected to be $4.25 per …
  10. MATH

    11.) A company produces a product for which the variable cost is $12.30 per unit and the fixed costs are $98,000. The product sells for $17.98. Let x be the number of units produced and sold. a.) the total cost for a business is th …

More Similar Questions