math

posted by .

An Apple Computer Center sells computers for $1,192.80. Assuming the computers cost $10,080 per dozen.



a. Find the dollar markup for each computer. (Round your answer to the nearest cent.)


Dollar markup $



b.
Find the percent markup on cost for each computer.


Percent markup %



c.

Find the percent markup on selling price for each computer. (Round your answer to the nearest hundredth percent.)



Percent markup %

  • math -

    a. 1192.80 - 10,080/12 = 1192.80 - 840 = $352.80.

    b. M = 352.80/840 = 0.42 = 42%.

  • math -

    c. (840/1192.80)*100% =

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. computers

    Create a spreadsheet listing the three computers, computer specifications, and cost. Show the cost benefit of each computer.
  2. Math

    Im having trouble getting the correct answer to this question. Could someone help out. Monthly sales of a particular personal computer are expected to decline at the following rate of S'(t) computers per month, where t is time in months …
  3. algebra

    The number of computers sold by BCC depends on the dollar amound,x, that they spend on advertising. How much must they spend to sell 200 computers?
  4. 7th grade math

    Can you check the following? 10. A store pays $10 for a bracelet, and the markup is 115%. A customer will also pay 5 1/2% sales tax. What will be the total cost of the bracelet to nearest cent?
  5. Algebra

    I need help please. 9.The owner of a computer store received a shipment of computers at cost of $319.85 each. If he sells the computes for $412.99 each, what is the percent of markup?
  6. Math

    A company is planning to produce and sell a new line of computers. The fixed cost will be $320,000 and it will cost $600 to produce each computer. Each computer will be sold for $800. 1. Write the cost function, C, of producing "x" …
  7. Math

    If pasta sells for $3.55 for a 20-ounce box a. What is the price per ounce?
  8. Math "Need Help Asap"!

    "Find each percent of markup?" 5.)Store's cos:$26 selling price:$39 6.)Store's cost:$125 selling price:$168.75 7.)Store's cost:$75 selling price:$90 "Find each selling price round to the nearest cent?
  9. Business Math

    Working off an 22% margin, with markups based on cost, the Food Co-op Club boasts that it has 5,900 members and a 245% increase in sales. The markup is 49% based on cost. What would be its percent markup if selling price were the base?
  10. Math

    he wholesale cost of a delivery van is $31,300. The original markup was 26% based on selling price. Find the final sale price after the following series of price changes: a markup of 46%, a markup of 15%, a markdown of 40%, and a markup …

More Similar Questions