Algebra

posted by anne

A taco stand sells tacos for $3.35 easch. The stands expenses for the day are $210. Define our variables and write an inequality to represent the amount of tacos they need to sell per day to make a profit, and then solve the inequality. Provide your conclusion as a complete sentence. Thank you for your help. I am taking final and have few I just don't know. please show work. I have more problems similar to work out. :)

  1. anne

    This is added to my question: Represent the above relationship between the number of triangles and the perimeter of the figures they form by filling in the table (Number of triangles perimeter 1 2 3)

  2. Ms. Sue

    tacos and triangles??

  3. anne

    I think it's two separate questions. I was confused.

  4. I need you Ms. Sue!

    Could you please help me with History? Thanks!

  5. Ms. Sue

    Done.

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. Microeconomics

    The Burning Belly Taco Stand is considering buying some new special ovens. Each oven will cost $1,000, and will last for 2 years before it wears out. The ovens will be used to make the Taco Stands famous "Burning Ring of Fire" tacos, …
  2. Microeconomics

    The Burning Belly Taco Stand is considering buying some new special ovens. Each oven will cost $1,000, and will last for 2 years before it wears out. The ovens will be used to make the Taco Stands famous "Burning Ring of Fire" tacos, …
  3. Algebra 1

    little help? 1)The function g(t) = 2t represents the number of guitar lessons, g(t), you can complete in t months. How many guitar lessons can you complete in 7 months?
  4. Math

    having trouble figuring out this problem. During the first 4 wks of school, a cafeteria worker made more than 840 tacos. She made the same number of tacos each week. Which inequality best represents t, the number of tacos she made …
  5. Maths

    The school cafeteria serves tacos every sixth day and cheeseburgers every eight day. If tacos and cheeseburgers are served on the same day, how many days will it be before they are both on the menu again.
  6. math

    A taco stand sells tacos for $3.25 each. The stand’s expenses for the day are $210. Define your variables and write an inequality to represent the amount of tacos they need to sell per day to make a profit, and then solve the inequality. …
  7. Math

    Dory and Nemo go to Taco Bell for lunch. Dory orders three soft tacos and three double deckers for $11.25. Nemo pays $10.00 for four soft tacos and two Double Deckers. Write a system of equations that represents the lunch orders for …
  8. Math

    A taco stand sells tacos with any three ingredients for a flat price of $1.25. Additional ingredients cost $0.50 each. There are ten different possible ingredients. How many different types of tacos costing $2.25 can be made at the …
  9. Math

    A taco stand sells tacos with any three ingredients for a flat price of $1.25. Additional ingredients cost $0.50 each. There are ten different possible ingredients. How many different types of tacos costing $2.25 can be made at the …
  10. Algebra

    You and a friend eat tacos. You order 2 tacos and 5 burritos which equals $19. Your friend orders 1 taco and 4 burritos which equals $14. Find the cost of a taco and a burrito. Please help

More Similar Questions