math

posted by .

a 12.0 gallon gasoline tank holds 66.0 pounds of gasoline. If this gasoline cost $3.50/gallon, what is the cost of 1 gram of gasoline..

I need help with just the set up part.. I don't know where to start.. help please

  • math -

    you want to find $/g. So, start working with the units:

    12.0gal/66lb * 3.50 $/gal * 1lb/454g = $0.0014/g or .14ยข/g

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. PHYSICS

    The density of gasoline is 730 kg/m^3 at 0'C. One gallon of gasoline occupies .0038 m^3. Gasoline's volume expansion coefficient is .00096'C ^-1. How many kilograms of gasoline are obtained when 9 gallons of gasoline are bought @ 0'C …
  2. PHYSICS

    The density of gasoline is 730 kg/m^3 at 0'C. One gallon of gasoline occupies .0038 m^3. Gasoline's volume expansion coefficient is .00096'C ^-1. How many kilograms of gasoline are obtained when 9 gallons of gasoline are bought @ 0'C …
  3. chemistry

    the combustionof 1.0g of gasoline realises 11kcal of heat (Density of gasoline=0.74g/ml) a)how many megajoules are realised when 1.0 gallon of gasoline burns?
  4. Chemistry

    An automobile gasoline tank holds 20.0 gal when full. How many pounds of gasoline will it hold if the gasoline has a density of 0.560 g/mL?
  5. math

    A saleman operates a car which averged 15 miles to a gallon of gasoline.By installing a new carburetor the car improves its mileage by 1/5. How much will he save on gasoline during a year in which he covers 5400 miles, if the average …
  6. Math

    Larry mows the same-sized lawns in his neighborhood each weekend during the summer. Part A Each time Larry mows a lawn he uses 1/6 of a gallon of gasoline. If he has 2/3 of a gallon of gasoline, how many lawns can he mow before he …
  7. Math

    A gallon of gasoline costs g dollars. Paul puts 12.5 gallons in his car and 0.75 gallon of gasoline in a portable tank. Write an expression that shows how many dollars he spent on gasoline .
  8. chemistry

    An automobile gasoline tank holds 15.0 gal when full. How many pounds of gasoline will it hold if the gasoline has a density of 0.737 g/mL?
  9. Math

    the cote family car gets between 25 and 29 miles per gallon of gasoline the fuel tank holds 17 gallons of gasoline and the cotes refill the tank whenever it is 1/4 full the cost of gasoline will be 3.46 and 3.69 per gallon A) write …
  10. Math

    the cote family car gets between 25 and 29 miles per gallon of gasoline the fuel tank holds 17 gallons of gasoline and the cotes refill the tank whenever it is 1/4 full the cost of gasoline will be 3.47 and 3.69 per gallon A) write …

More Similar Questions