math 5th grade

posted by .

Samantha is making some floral arrangements. The table shows the prices for one-half dozen of each type of flower.

Price for 1/2 dozen flowers
rose : $5.29
Carnation : $3.59
Tulip $ 4.79

part A: Samantha wants to buy 6 roses, 4 carnations, and 8 tulips. She estimates that she will spend about $14 on these flowers. Do you agree? Explain your answer.

Part B: Along with the flowers, Samantha bought 4 packages of glass beads and 2 vases. The vases cost $3.59 each and the total sales tax was $1.34. The total amount she paid was $28.50, including sales tax. Explain an strategy she could use to find the cost of 1 package of glass beads.

  • math 5th grade -

    5.29 + (2/3)*3.59 + (4/3)*4.79 = $14.07, Yes.

    28.50-(2*3.59)-1.34 = 19.98 = Cost of 4 pks. of glass beads.

    19.98/4 = $5.00 = Cost of 1 pk. of glass beads.

  • math 5th grade -

    it is 0.84 that is the poopy answer!

  • math 5th grade -

    Samantha wants to buy 6 roses 4 carnations and 8 tulips she estimates that she will spend about $14 on these flowers do you agree explain your answer

  • math 5th grade -

    Samanth wants to buy 6 roses,4 carnations,and 8 tulips.She estimates that she will spend $14.00 on these flowers.Do you agree?Explain your answer.

  • math 5th grade -

    0.84?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Quick Math

    Is a dozen dozen equals to 24? wouldn't a dozen dozen be 144?
  2. Math

    I have a question: How would you solve this?
  3. Quick Math

    I have a question: How would you solve this?
  4. Quick Math

    I still have a question. My first one has been answered(I, but I am going to write it down anyways, incase it realtes to the first quesion. (I)What is the cost of s dozen dozen apples at half a dozen dimes a dozen?
  5. math/algebra

    A bride has a budget of $3,000 to spend on flowers. She wants 9 dozen orchids, 18 dozen roses, 4 dozen lilies, and 6 dozen violets. Orchids cost $40 a dozen , roses cost $50 a dozen, lilies cost $65 a dozen and violets cost $35 a dozen. …
  6. math

    A supermarket sells eggs in cartons of a half dozen($6),a full dozen ($2.18) and a dozen and a half eggs ($3.00) What is the constant proportionality that relates the price to the quantity of eggs.
  7. 4th grade math

    Mary purchased incredients needed to cookies. a table shows the cost for each batch of 5 dozen cookies. ($10.00 total) and the price of cookies = 1/2 dozen = $5; 1 dozen = $8 and 5 dozen = $35. question is if mary sells 3 dozen cookies. …
  8. Math

    Morita works in a florist shop and makes flower arrangements. She puts 10 flowers in each vase and 2/10 tenths of the flowers are daisies. Part A If Morita makes 4 arrangements, how many daises does she need?
  9. MATH PLEASE

    Miday Quong is buying bagels for her coworkers. She buys a dozen bagels priced at $5.49 a dozen. The bakery's cost for making the bagels is $2.25 per dozen. What is the markup rate based on selling price on a dozen bagels?
  10. math

    Find the cost of buying 4 dozen of exercise books at sh 6000 per dozen,a half dozen of pencil at sh 2050 per dozen,5 dozen rulers at sh 3600 per dozen #i need anyone to help me please# and in case someone has such type of questions,i …

More Similar Questions