math 5th grade

posted by susan

Samantha is making some floral arrangements. The table shows the prices for one-half dozen of each type of flower.

Price for 1/2 dozen flowers
rose : $5.29
Carnation : $3.59
Tulip $ 4.79

part A: Samantha wants to buy 6 roses, 4 carnations, and 8 tulips. She estimates that she will spend about $14 on these flowers. Do you agree? Explain your answer.

Part B: Along with the flowers, Samantha bought 4 packages of glass beads and 2 vases. The vases cost $3.59 each and the total sales tax was $1.34. The total amount she paid was $28.50, including sales tax. Explain an strategy she could use to find the cost of 1 package of glass beads.

  1. Henry

    5.29 + (2/3)*3.59 + (4/3)*4.79 = $14.07, Yes.

    28.50-(2*3.59)-1.34 = 19.98 = Cost of 4 pks. of glass beads.

    19.98/4 = $5.00 = Cost of 1 pk. of glass beads.

  2. pooop

    it is 0.84 that is the poopy answer!

  3. Maritsa

    Samantha wants to buy 6 roses 4 carnations and 8 tulips she estimates that she will spend about $14 on these flowers do you agree explain your answer

  4. Shannon

    Samanth wants to buy 6 roses,4 carnations,and 8 tulips.She estimates that she will spend $14.00 on these flowers.Do you agree?Explain your answer.

  5. Anonymous

    0.84?

  6. Samantha

    my answer is 1

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. Quick Math

    Is a dozen dozen equals to 24? wouldn't a dozen dozen be 144?
  2. Math

    I have a question: How would you solve this?
  3. Quick Math

    I have a question: How would you solve this?
  4. Quick Math

    I still have a question. My first one has been answered(I, but I am going to write it down anyways, incase it realtes to the first quesion. (I)What is the cost of s dozen dozen apples at half a dozen dimes a dozen?
  5. math/algebra

    A bride has a budget of $3,000 to spend on flowers. She wants 9 dozen orchids, 18 dozen roses, 4 dozen lilies, and 6 dozen violets. Orchids cost $40 a dozen , roses cost $50 a dozen, lilies cost $65 a dozen and violets cost $35 a dozen. …
  6. QSO 510

    Problem 1 Adele Weiss manages the campus flower shop. Flowers must be ordered three days in advance from her supplier in Mexico. Advance sales are so small that Weiss has no way to estimate the demand for the red roses. She buys roses …
  7. 4th grade math

    Mary purchased incredients needed to cookies. a table shows the cost for each batch of 5 dozen cookies. ($10.00 total) and the price of cookies = 1/2 dozen = $5; 1 dozen = $8 and 5 dozen = $35. question is if mary sells 3 dozen cookies. …
  8. MATH PLEASE

    Miday Quong is buying bagels for her coworkers. She buys a dozen bagels priced at $5.49 a dozen. The bakery's cost for making the bagels is $2.25 per dozen. What is the markup rate based on selling price on a dozen bagels?
  9. math

    Find the cost of buying 4 dozen of exercise books at sh 6000 per dozen,a half dozen of pencil at sh 2050 per dozen,5 dozen rulers at sh 3600 per dozen #i need anyone to help me please# and in case someone know where i can get such …
  10. math

    Find the cost of buying 4 dozen of exercise books at sh 6000 per dozen,a half dozen of pencil at sh 2050 per dozen,5 dozen rulers at sh 3600 per dozen #i need anyone to help me please# and in case someone has such type of questions,i …

More Similar Questions