math

posted by .

One cell phone plan costs $29.94 per month plus $.10 for MB of data. Another plan costs $32.99 per month
plus $.05 for each MB of data. For how many MBs of data will the monthly bill for be the same for both plans?

  • math -

    when is
    10(MB) + 2994 = 5(MB) + 3299 ?

    solve for MB, I changed everything to cents
    has no effect on the solution for MB

  • math -

    35

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    your cellular phone plan costs $11 per month plus $.12 per minute of phone usage.you want to pay no more then $20 per month.What are the most number of minutes (m) that you can allow for phone calls each month?
  2. math

    MaineCellular offers a phone plan that costs $12 per month plus 10 cents per minute. Portland Wireless offers a plan that costs $20 per month plus 5 cents per minute. How many minutes could you use in a month so that it would cost …
  3. Gr10 Math

    Charlene is looking into cell phone plans. Cell plus gives unlimited minutes for $50/month.A1 Cell offers a $40 monthly fee, plus 5¢/min for any time over 300min oer month. a)Define two variables and write a linear equation to …
  4. math

    73. Cell Phone Plan A cell phone plan costs $3.95 per month plus $0.07 per minute. (Assume that a partial minute is not rounded up.) (a) During July, a person talks a total of 50 minutes. What is the charge?
  5. Algebra

    Veronica's cell phone plan costs $35 dollars per month plus $0.05 per minute used. Veronica's bill last month was $40.75. How many minutes did she use?
  6. math

    Verizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How do I put this in an equation. Sprint has a plan for $30.00 per month plus $.029 …
  7. Math ASAP

    Verizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How do I put this in an equation. Sprint has a plan for $30.00 per month plus $.029 …
  8. Math

    One cell phone plan costs $15 per month plus $0.10 per minute used. A second cell phone plan costs $50 per month for unlimited use. Write and solve an inequality to find when the second plan is cheaper than the first.
  9. algebra

    Amy has set aside $150 a month for her cell phone bill. Thecost for a monthly cell phone plan is a $65 access fee plus $20 per gigabyte of data used. Which expression represents the amount of money Amy has left from her monthly budget …
  10. Algebra

    Your cell phone plan costs 55 dollars a month, plus 35 cents per minute. Write an equation to represent the monthly bill of the cell phone plan.

More Similar Questions