please answer my question (math)

posted by Angelina

the price of a 3- pack spinner is one third the price of the of a dozen flyboys. write and solve a division equation to find the price of a dozen fly-boys. there are $3 for each 3-pack spinner . is the equation supposed to be n/12=27?

  1. Steve

    You want n/12 = 3/4
    since n/12 is the price of one flyboy,
    and a $3 spinner is the same as 4 flyboys (1/3 dozen)

  2. Crystal

    X=$3÷3 (times 3 on both sides)
    x3 x3
    —————
    X=$9 for a dozen Fly-Boys.

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. Quick Math

    Is a dozen dozen equals to 24? wouldn't a dozen dozen be 144?
  2. Math

    I have a question: How would you solve this?
  3. Quick Math

    I still have a question. My first one has been answered(I, but I am going to write it down anyways, incase it realtes to the first quesion. (I)What is the cost of s dozen dozen apples at half a dozen dimes a dozen?
  4. math

    Which number represent the smallest .8 5 12 .888 .96For $1.80 2) a grocer buys a case of fruit which contains 12 dozen. She knows that two dozen will spoil before she sells them. At what price per dozen must she sell the good ones …
  5. Math

    For $4.50 a grocer buys a case of fruit which contains 14 dozen. She knows that 4 dozen will spoil before she sells them. At what price per dozen must she sell the good ones to gain 1/3 of the whole cost?
  6. Math

    For $1.80 a grocer buys a case of fruit which contains 12 dozen. She knows that tow dozen will spoil before she sells them. At what price per dozen must she sell the good ones to gain 1/3 of the whole cost?
  7. math

    the price of a 3- pack spinner is one third the price of the of a dozen flyboys. write and solve a division equation to find the price of a dozen fly-boys. there are $3 for each 3-pack spinner . is the equation supposed to be n/12=27?
  8. division write and solve

    the price of a 3- pack spinner is one third the price of the of a dozen flyboys. write and solve a division equation to find the price of a dozen fly-boys. there are $3 for each 3-pack spinner . is the equation supposed to be n/12=27?
  9. Math

    For $4.50 a grocer buys a case of fruit which contains 14 dozen. She knows that four dozen will spoil before sells them. At what price per dozen must she sell the good ones to gain 1/3 of the whole cost.
  10. 4th grade math

    Mary purchased incredients needed to cookies. a table shows the cost for each batch of 5 dozen cookies. ($10.00 total) and the price of cookies = 1/2 dozen = $5; 1 dozen = $8 and 5 dozen = $35. question is if mary sells 3 dozen cookies. …

More Similar Questions