please answer my question (math)

posted by Angelina

the price of a 3- pack spinner is one third the price of the of a dozen flyboys. write and solve a division equation to find the price of a dozen fly-boys. there are $3 for each 3-pack spinner . is the equation supposed to be n/12=27?

  1. Steve

    You want n/12 = 3/4
    since n/12 is the price of one flyboy,
    and a $3 spinner is the same as 4 flyboys (1/3 dozen)

  2. Crystal

    X=$3÷3 (times 3 on both sides)
    x3 x3
    —————
    X=$9 for a dozen Fly-Boys.

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    I have a question: How would you solve this?
  2. Quick Math

    I have a question: How would you solve this?
  3. Quick Math

    I still have a question. My first one has been answered(I, but I am going to write it down anyways, incase it realtes to the first quesion. (I)What is the cost of s dozen dozen apples at half a dozen dimes a dozen?
  4. math

    Which number represent the smallest .8 5 12 .888 .96For $1.80 2) a grocer buys a case of fruit which contains 12 dozen. She knows that two dozen will spoil before she sells them. At what price per dozen must she sell the good ones …
  5. Math

    For $4.50 a grocer buys a case of fruit which contains 14 dozen. She knows that 4 dozen will spoil before she sells them. At what price per dozen must she sell the good ones to gain 1/3 of the whole cost?
  6. math

    the price of a 3- pack spinner is one third the price of the of a dozen flyboys. write and solve a division equation to find the price of a dozen fly-boys. there are $3 for each 3-pack spinner . is the equation supposed to be n/12=27?
  7. division write and solve

    the price of a 3- pack spinner is one third the price of the of a dozen flyboys. write and solve a division equation to find the price of a dozen fly-boys. there are $3 for each 3-pack spinner . is the equation supposed to be n/12=27?
  8. 4th grade math

    Mary purchased incredients needed to cookies. a table shows the cost for each batch of 5 dozen cookies. ($10.00 total) and the price of cookies = 1/2 dozen = $5; 1 dozen = $8 and 5 dozen = $35. question is if mary sells 3 dozen cookies. …
  9. MATH HELP PLEASE Explain

    Brownies and More sell all types of cookies and pastries. On Tuesdays, they markdown all brownies 75% to a sale price of $1.50 a dozen. Find the regular selling price and the markdown of a dozen brownies.
  10. MATH PLEASE

    Miday Quong is buying bagels for her coworkers. She buys a dozen bagels priced at $5.49 a dozen. The bakery's cost for making the bagels is $2.25 per dozen. What is the markup rate based on selling price on a dozen bagels?

More Similar Questions