math

posted by .

A 5 kg bag of apple costs R65. What is the cost of 500 grams of apples

  • math -

    5kg = Rs65
    1kg = 65/5
    = Rs 13
    500gms = 13/2 = Rs6.50

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra!!

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost?
  2. Algebra!

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost?
  3. Help!Math....

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost?
  4. math

    Mary Katherine has a bag of 3 red apples, 5 yellow apples and 4 green apples. Mary takes a red apple out of the bag and does not replace it. What is the probability that the next apple she takes out is yellow?
  5. Maths

    A 5kg bag of apples costs R65 what is the cost of 500 grams of apples
  6. math

    A bag contains 5 red and 4 green apples. Michael takes one apple at random from the bag. His sister Ashley then takes an apple at random from he bag. What is the probability that the two apples are the same colour?
  7. Math

    A grade six class is having a fundraiser. The class boys have three bags of apples. Each bag has 24 apples. The total cost of the three bags of apples is $12.24. The class sells the apples for 0.75 each. How much will the class gain …
  8. Math

    A bag of five apples contains three ripe apples and two rotten apples. If a ripe apple is selected first, what is the probability that a second apple selected is rotten?
  9. Math

    A bag of apples weighs 6 pounds,there are 12 apples in the bag,how much does each apple weigh?
  10. Math

    An apple cost x cents and an orange costs y cents more than an apple .Express the cost of 8 apples and 12 oranges in term of X and Y.

More Similar Questions