Math

posted by .

You have a wireless phone plan that costs $25 per month. You must also pay $.10 per minute for each minute over 500 min. you phone bill was more than $30 last month. Write an inequality to represent the number of minutes m you spent on the phone last month. Suppose you use 525 min next month. How much will your bill be?

  • Math -

    The equation for your cost:

    cost = .1(m-500) + 25 , where m is in minutes

    so :
    .1(m-500) + 25 > 30

    For the second part, m = 525
    cost = .1(525-500) + 25
    = $27.50

  • Math -

    Thanks so much for this equation it really helped me!!!!!!

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    your cellular phone plan costs $11 per month plus $.12 per minute of phone usage.you want to pay no more then $20 per month.What are the most number of minutes (m) that you can allow for phone calls each month?
  2. math

    MaineCellular offers a phone plan that costs $12 per month plus 10 cents per minute. Portland Wireless offers a plan that costs $20 per month plus 5 cents per minute. How many minutes could you use in a month so that it would cost …
  3. math

    73. Cell Phone Plan A cell phone plan costs $3.95 per month plus $0.07 per minute. (Assume that a partial minute is not rounded up.) (a) During July, a person talks a total of 50 minutes. What is the charge?
  4. Math

    I'm not sure how i'm supposed to set up the equation to solve this. A phone company offers a plan for long distance service charges of .08 per minute. Another phone company offers a plan for $6 per month plus .02 per minute. For what …
  5. Geometry

    Horizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How do I put this in an equation. Sprint has a plan for $30.00 per month plus $.029 …
  6. math

    Verizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How do I put this in an equation. Sprint has a plan for $30.00 per month plus $.029 …
  7. Math ASAP

    Verizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How do I put this in an equation. Sprint has a plan for $30.00 per month plus $.029 …
  8. Algebra ASAP

    I a working wth a cell phone performance task project. I have to determine which three cell phones are the best for a first time user and develop an equation for each of them. Wal-Mart has a plan for $30.00 a month with .29 per minute. …
  9. Math

    One cell phone plan costs $15 per month plus $0.10 per minute used. A second cell phone plan costs $50 per month for unlimited use. Write and solve an inequality to find when the second plan is cheaper than the first.
  10. math

    By your cell phone contract, you pay a monthly fee plus some money for each minute you use the phone during the month. In one month, you spent 200 minutes on the phone, and paid $22.45. In another month, you spent 350 minutes on the …

More Similar Questions