algebra

posted by Lycia

Which jar of peanut butter is the best buy? How do I calculate this?
A.18 oz jar for $1.69
B.30 oz jar for $2.59
C.32 oz jar for $2.89
D.24 oz jar for $2.09

  1. Ms. Sue

    Mark/Kayla/Lycia -- please use the same name for your posts.

    Divide the price by the number of ounces to get the price per ounce.

    A. 1.69 / 18 = $0.09 per ounce

  2. Lycia

    I am sorry! But thank you Ms. Sue!

  3. Ms. Sue

    You're welcome, Lycia. :-)

  4. gloria

    A grocery store sells four different jars of peanut butter. Determine which is the best​ buy, based on the cost per unit.
    14 ounce for$1.71
    28 ounce for $2.94
    24ounce for $2.57
    34 ounce for$3.30

  5. Aliyah

    I picked a because it is the cheapest jar of peanut butter

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. math

    a large jar contains 500 identical marbles. Suppose you have an identical empty jar, a set of standard masses and balance scales. How would you find the mass of one marble without opening or breaking the jar?
  2. math

    The ratio of the number of mints in Jar A to that in Jar B was 8 : 5. After 1/4 of the mints in Jar A were sold, there were 120 mints in Jar A than Jar B. How many mints were there in Jar B?
  3. algebra

    TGIF. Chris and Terry have been trying to live within their budget but miss going out to dinner on Friday nights. They decide not to spend any nickels or quarters they receive as change for a month and save these in a jar. At the end …
  4. math

    a peanut butter jar has a height of 5.9in and diameter of 3.6 in. one cubic inch holds 0.45 oz of peanut butter. How many ounces will fit in the jar
  5. algebra

    Pippa filled 1/8 of a jar with blue stones, 1/4 of a jar with yellow stones, and 1/2 of a jar with purple stones. how much of the jar is filled altogether?
  6. Math

    ted sells his homemade peanut butter for 1.60 a jar at the local farmers Market the jar is 8 cm in diameter and 10 cm high he decides he will also sell peanut butter in jats that are 16 cm in diameter and 20 cm high.What should he …
  7. math

    if you have a jar filled with candy and every time you take one candy out you put the wrapper back into the jar. the wrapper takes 10% of the volume of a piece of candy. How many times will you have to fill the jar before half the …
  8. Math

    A jar of bacteria doubles every two minutes. If the jar is 1/8 full by noon, at what time will the jar be completely full?
  9. Math

    Sue's Organic sells a 24-ounce jar of peanut butter that costs 5 less per ounce than their 16-ounce jar. What is the total price of their 24-ounce jar of peanut butter?
  10. Algebra

    A jar of change has 28 coins which is worth $2.60. If the jar only has nickels and dimes, how many of each type are in the jar?

More Similar Questions