algebra

posted by .

Which jar of peanut butter is the best buy? How do I calculate this?
A.18 oz jar for $1.69
B.30 oz jar for $2.59
C.32 oz jar for $2.89
D.24 oz jar for $2.09

  • algebra -

    Mark/Kayla/Lycia -- please use the same name for your posts.

    Divide the price by the number of ounces to get the price per ounce.

    A. 1.69 / 18 = $0.09 per ounce

  • algebra -

    I am sorry! But thank you Ms. Sue!

  • algebra -

    You're welcome, Lycia. :-)

  • algebra -

    A grocery store sells four different jars of peanut butter. Determine which is the best​ buy, based on the cost per unit.
    14 ounce for$1.71
    28 ounce for $2.94
    24ounce for $2.57
    34 ounce for$3.30

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    The ratio of the number of mints in Jar A to that in Jar B was 8 : 5. After 1/4 of the mints in Jar A were sold, there were 120 mints in Jar A than Jar B. How many mints were there in Jar B?
  2. math

    a peanut butter jar has a height of 5.9in and diameter of 3.6 in. one cubic inch holds 0.45 oz of peanut butter. How many ounces will fit in the jar
  3. algebra

    Pippa filled 1/8 of a jar with blue stones, 1/4 of a jar with yellow stones, and 1/2 of a jar with purple stones. how much of the jar is filled altogether?
  4. Math

    One jar of peanut butter and 3 loaves of bread cost $6.70. Three jars of peanut butter and 1 loaf of bread cost $9.32. Find the cost of a jar of peanut butter and a loaf of bread.
  5. Math

    ted sells his homemade peanut butter for 1.60 a jar at the local farmers Market the jar is 8 cm in diameter and 10 cm high he decides he will also sell peanut butter in jats that are 16 cm in diameter and 20 cm high.What should he …
  6. math

    if you have a jar filled with candy and every time you take one candy out you put the wrapper back into the jar. the wrapper takes 10% of the volume of a piece of candy. How many times will you have to fill the jar before half the …
  7. Math

    A jar of bacteria doubles every two minutes. If the jar is 1/8 full by noon, at what time will the jar be completely full?
  8. Math

    Sue's Organic sells a 24-ounce jar of peanut butter that costs 5 less per ounce than their 16-ounce jar. What is the total price of their 24-ounce jar of peanut butter?
  9. math

    A cookie jar contains 6 chocolate chip cookies, 4 oatmeal cookies, 8 peanut butter cookies, and 2 sugar cookies. If a cookie is pulled from the jar what is the probability that it is oatmeal or peanut butter?
  10. Algebra

    A jar of change has 28 coins which is worth $2.60. If the jar only has nickels and dimes, how many of each type are in the jar?

More Similar Questions