Math

posted by .

The cafeteria has 4 cases of tuna and 9 single cans of tuna. In all,there are 65 can of tuna. How many cans of tuna are in a case?

(P.S.-PLEASE SHOW WORK...I NEED HELP!Thank You!)

  • Math -

    4 x + 9 = 65 subtract 9 from both sides

    4 x = 56 divide both sides by 4

    x = 14

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Pre-Calc

    Starkist tuna company will package tuna fish in 2-L cans. Find the radius and the height of the cans if the cans have a surface area which is less that 980 cm^2. I have no idea how to go about this, it seems like geometry to me. Can …
  2. math

    In my math book I got a question that said Keith plans on eating 1 1/4 cups of tuna per day for five days.How much tuna does he need?
  3. Math Word Problem

    Hey guys, I believe the answer is $0.96 I just don't know if it is right or not. Here's the question: Mr Veung buys tins of tuna in cases of 24 tins. He pays $20.16 for a case. If the markup on each tin of tuna is $0.12. How much do …
  4. AlGEBRA

    Sara needs to buy some tuna. Each can costs .79 and she has a coupon for $2 off entire purchase, how many cans of tuna can she buy for less than $7.?
  5. Math

    Cafeteria Lunch Buffet A cafeteria lunch buffet has the salads shown. 6 chicken salads 10 egg salads 8 tuna salads p pasta salads The cafeteria workers plan to make twice as many fruit salads as tuna salads and pasta salads combined. …
  6. Math

    Cafeteria Lunch Buffet A cafeteria lunch buffet has the salads shown. 6 chicken salads 10 egg salads 8 tuna salads p pasta salads The cafeteria workers plan to make twice as many fruit salads as tuna salads and pasta salads combined. …
  7. Math

    a 6.5 ounce can of tuna for $1.39 or a 3 ounce can of tuna for $0.65. the 6.5 ounce can of tuna costs ________ the 3 ounce can of tuna costs __________ the ______ ounce can of tuna is the better buy
  8. Math

    Which is the Best Buy? $10.88 for 7 cans of tuna•• $11.55 for 6 cans of tuna $17.25 for 9 cans of tuna $15.31 for 8 cans of tuna
  9. math

    which is best to buy A( $10.88 for 7 cans of tuna B( $11.55 for 6 cans of tuna C( $17.25 for 9 cans of tuna D( $15.31 for 8 cans of tuna
  10. HELP ME PLZ MATH

    Which is the best to buy???? A $10.88 for 7 can of tuna B $11.55 for 6 can of tuna C $17.25 for 9 cans of tuna D $15.31 for 8 cans of tuna PLZZ HELP ME I REALLY NEED HELP

More Similar Questions