math

posted by .

A fruit seller bought m pears and twice as many mangoes. He also bought 10 fewer peaches than pears. Each pear cost RM 0.40 cents, each mango cost RM 0.50 cents while each peach cost RM 0.80. If the fruit seller paid RM 102. Find the value of m.

  • math -

    pears: m
    mangoes: 2m
    peaches: m-10

    .4m + .5(2m) + .8(m-10) = 102
    m = 50

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra!!

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost?
  2. Help!Math....

    Six pears and three apples cost $3.90. Two pears and five apples cost $3.30. How much does one pear cost?
  3. word problem(algebra)

    at the market, a pear cost b cents&an apple cost 7 cents less than a pear.Mrs Ravi bought 4 pears&an apple.Find the total amount Mrs Ravi paid in terms of b. Help me!
  4. math

    jasmine bought 26 pieces of fruit.she bought 6 oranges.she bought twice as many apples as oranges,and twice as many oranges as bananas.she also bought some pears.
  5. Algebra

    If you bought 6 pears and 20 oranges and then bought 11 pears and 12 oranges and spent the same each time, how much do oranges cost if the pears are 80 cents each?
  6. math

    If 9 apples plus 4 pears cost $2.6 and if 4 pears pluse 9 apples cost $1.90 what does each apple and pear cost
  7. math

    Mrs. Richmond bought some apples and pears in the ratio 3:5. After she gave away 3/5 of the apples and 40 pears, the ratio of apples to pears became 2:5. An apple costs 30 cents. A pear costs 15 cents more than an apple. How much did …
  8. Math

    A bag of pears weighs 6.75 pounds. The pears cost $2.39 per pound. What is the total cost of the pears?
  9. math

    3 apples plus 2 pears cost .78 but 2 apples and 3 pears cost .82. What is the cost of 1 apple and 1 pear?
  10. algebra

    if the selling price of 5 pears and 4 mangoes is 41.75 while the cost of 8 pears and 5 mangoes is $2.45,what is the price of each pear and each mango?

More Similar Questions