Stats

posted by .

3. A mail order magazine service has the exclusive subscription rights to a certain magazine. Subscriptions can be reserved for one, three, four or five years. A study of the subscriber list for other similar magazines reveals that the following information regarding the probabilities of subscription length would be appropriate: there is three times as many one year subscribers as five year subscribers and the number of three year and four year subscribers are each 10 % of the total.
The mail order service company receives a fee of $3.00 for a one year subscription and another $1.00 for each additional year.

What is the probability

  • Stats -

    Chances that can happen or not

  • Stats -

    Chances

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra

    Magazine sales. Henry sold 120 magazine subscriptions in x days. a) Write a rational expression for the rate at which he sold the subscriptions. b) Suppose that he continues to sell at the same rate for 5 more days. Write a rational …
  2. Algebra

    Magazine sales. Henry sold 120 magazine subscriptions in x days. a) Write a rational expression for the rate at which he sold the subscriptions. b) Suppose that he continues to sell at the same rate for 5 more days. Write a rational …
  3. Finance

    A one-year subscription to a magazine costs $15. A three-year subscription is $37.50. What interest rate is the magazine offering for early payment
  4. math 1

    Kelly interviewed 75 customers at Borders about their magazine subscriptions. The revealed the following information: 32 had a subscription to Fortune 20 had a subscription to Newsweek 23 had a subscription to Time 9 had a subscription …
  5. Liberal Arts Math

    Marie sells magazine subscriptions. She earns $15 a week plus $3 for each subscription she sells. How many subscriptions must she sell to earn $90 in one week?
  6. 7th grade math

    Not sure how to solve this: Suppose your school is selling magazine subscriptions. Each subscription cost $20. the company pays the school half of the total sales in dollars. The school must also pay a one-time fee of $18. What is …
  7. 7th grade math

    Not sure how to solve this: Suppose your school is selling magazine subscriptions. Each subscription cost $20. the company pays the school half of the total sales in dollars. The school must also pay a one-time fee of $18. What is …
  8. Math

    Louis paid $42 for a dozen magazines with her annual and subscription to her favorite sport magazine. What is the unit cost for each magazine?
  9. Math Urgent

    In a survey of 63 people, 23 people subscribe to magazine A, 21people subscribed to magazine B,and 17 people subscribed to magazine C. For any two of the magazines,4 people subscribed to both magazines but not to the third magazine. …
  10. Math

    The 24 students in Mr. Brown's homeroom sold 72 magazines subscriptions. The 28 students in Mrs. Garcia's homeroom SortIt 98 magazine subscriptions. Whose homeroom sold more magazine subscriptions per student?

More Similar Questions