math

posted by tyra

The Food Barn sells candy bars at a price of 5 for $1. Margaret bought $12 worth of candy bars there and resold half of them at a price of 3 for $1 and half at a price of 2 for $1. How much profit did she make (assuming her labor costs are zero)?

  1. Brandi

    She buys 60 candy bars (5 x 12). Sells half (30 bars) for $10 (30/3) and the other half (30 bars) for $15 (30/2). She makes a total of $25. Subtract what she paid for the original candy bars ($12) from what she made ($25). Profit of $13.

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    There's a bowl full of candy bars. Mike takes1/3 of the candy bars but returns 4. John then takes 1/4 of what was left but returns 3 , and Henry took 1/2 of the remainder but returned 2. The bowl had 17 candy bars left. How many candy …
  2. Math word problem

    Ryan collected 43 candy bars on Halloween he gave 15 of them to his father andhe gave his mother ten less candy bars than he gave his father. Then Ryan ate 4 of the candy bars . Hwo many Andy bars does he have left ?
  3. Math

    At a grocery store candy bars are priced 4 for $2.00. LaWanda needs 12 candy bars for a party which equation can be used to find P the total price of 12 candy bars P=12 divided by 2
  4. Math

    Jason has to sell a box of candy bars for a fundraiser. Yesterday he sold 1/3 of the total number of candy bars that came in the box, and today he sold 3 candy bars. If his sales for these two days was 11/30 of the total number of …
  5. math word problems.

    The candy factory sells three times as many mints as it sells almonds bars. It sells half as many almond bars as it sells caramels. If It sells 3,750 cases of mints each month, how many caramels does it sell in one month?
  6. math(HELP PLEASE)

    can someone please answer these 2 questions please..with the work and answer,ive been stuck on for a while and just wanna sleep but thanks. Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary. …
  7. Math

    Which is the best buy? a $19.25 for 11 candy bars b $15.39 for 9 candy bars c $17.30 for 10 candy bars d $22.62 for 13 candy bars I chose b.
  8. Math

    Shelby made $200 from selling candy bars, Large x, candy bars sell for $4 each and smaller y, candy bars for $2 each. Write an equation to represent how many of each type of candy she sold to earn the $200.
  9. Math

    what is the unit price if a 4-pack of candy bars sells for $2.12
  10. Economics -- HELP!!!

    Recall the application about price controls and the candy bars. During World War II, the U.S. government imposed price controls to set maximum prices on all different products, including candy bars. How did the candy bar producers …

More Similar Questions