Math

posted by .

Seven friends have similar phone plans. The price of each plan is $x. Three of the seven friends pay an extra $4 per month for unlimited text messaging. Write and simplify an expression that represents the total of cost of the seven plans.

  • Math -

    4x + 3(x+4) = 7x+12

  • Math -

    Seven friends have similar cell phone plans. The price of each plan is $x. Three of the seven friends pay an extra $4 per month for unlimited text messaging.Write and simplify an expression that represents the total cost of the seven plans

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Geometry

    Horizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How do I put this in an equation. Sprint has a plan for $30.00 per month plus $.029 …
  2. math

    Verizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How do I put this in an equation. Sprint has a plan for $30.00 per month plus $.029 …
  3. Math ASAP

    Verizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How do I put this in an equation. Sprint has a plan for $30.00 per month plus $.029 …
  4. Math

    I have the same problem as Marita. Can someone tell us what equation to use. Horizon has a cell phone plan for $28.00 per month plus $.30 per minute with unlimited anytime network minutes and a free flip phone for new customers. How …
  5. Algebra

    This is for a project for Beginning Algebra at Great Bridge Middle School 8th grade class. Here's the questions: The number of companies offering cell phone service has grown rapidly in recent years. The plans they offer vary greatly …
  6. Reading

    Cellular Plan 1 550 minutes for $89/month Includes unlimited long distance, nights & weekends, & 500 text messages. Cellular Plan 2 600 minutes for $90/month Includes unlimited nights & weekends, & unlimited text messaging. Cellular …
  7. Math

    Eight friends went to a hockey game. The price of admission per person was $x. Four of the friends paid an extra $6 each for a player guide book. Write and simplify an expression that represents thr total cost.
  8. Management Science

    For your phone calls, you can either A) buy a prepaid monthly plan, or B) pay as you go. A cost $50 per month and calls are free up to 8hrs. Any extra min for that month will cost you $.25. B has a cost of $.15 per minute. What are …
  9. math

    Eight friends went to a hockey game. The price of the admission per person was $x. Four of the friends paid an extra $6 each for players guide book. Write and simplify an expression that represents the total cost.
  10. Math

    Suppose your cell phone company offers two plans. The pay-per-call plan charges 14 dollars per month plus 6 cents per minute. The unlimited-calling plan charges a flat rate of 22 dollars per month. How many minutes per month must you …

More Similar Questions