Math

posted by Sylvia

Sue buys 8.5 pounds of chicken to make tacos. She uses 0.3 pound of chicken for each taco. How many tacos can sue make?

  1. Ms. Sue

    8.5 / 0.3 = 28 tacos

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    At a butcher shop, 1 pound of beef and 2 pounds of chicken costs 859 cents. 1 pound of beef and 2 pounds of duck costs 951 cents. What is the total cost of 1 pound of beef, 1 pound of chicken, and 1 pound of duck (in cents)?
  2. math

    4 PARTS TO THIS...SOUNDS CHINESE...HELP! Chef Alonso is creating a recipe called Spicy Italian Chicken with the following ingredients: 3/4 pound chicken, 2 1/2 cups tomato sauce, 1 teaspoon oregano, and 1/2 teaspoon of his special …
  3. math

    sue buys 8.5 pounds of chicken to make tacos. she uses 0.3 pound of chicken. how many tacos can sue make?
  4. math

    A taco stand sells tacos for $3.25 each. The stand’s expenses for the day are $210. Define your variables and write an inequality to represent the amount of tacos they need to sell per day to make a profit, and then solve the inequality. …
  5. Algebra

    A taco stand sells tacos for $3.35 easch. The stands expenses for the day are $210. Define our variables and write an inequality to represent the amount of tacos they need to sell per day to make a profit, and then solve the inequality. …
  6. Math

    A taco stand sells tacos with any three ingredients for a flat price of $1.25. Additional ingredients cost $0.50 each. There are ten different possible ingredients. How many different types of tacos costing $2.25 can be made at the …
  7. Math

    A taco stand sells tacos with any three ingredients for a flat price of $1.25. Additional ingredients cost $0.50 each. There are ten different possible ingredients. How many different types of tacos costing $2.25 can be made at the …
  8. Algebra

    You and a friend eat tacos. You order 2 tacos and 5 burritos which equals $19. Your friend orders 1 taco and 4 burritos which equals $14. Find the cost of a taco and a burrito. Please help
  9. math

    Carol buys 1.2 pounds of chicken breast. If each pound of chicken breast cost $3.70,how much will she pay for the chicken breast.
  10. math

    Rose uses 1/8 pound of beef for each taco she makes. if she wants to make 12 tacos, how much beef will she need

More Similar Questions