algebra

posted by .

If refreshments cost 45$ for 18 people, at the same rate, how much would refreshments cost for 26 people?

  • algebra -

    Use this proportion. Cross multiply and solve for x.

    45/18 = x/26

    18x = 1170

    x = $65

  • algebra -

    Thanks Ms.sue, this is really helpful! :)

  • algebra -

    You're very welcome, Lilly.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    The table shows the cost of a ski rental package for a given number of people. Using the rate of change, what is the cost for 13 people?
  2. algebra

    I hope they are hungry mr. bratwurst has donated 1513 hot dogs, and Mr. pepsi has donated 120 six-packs of pop for the annual camp cookout. The donors have stipulated that each kid is to receive the same amount of refreshments and …
  3. algebra

    If refreshments cost $45 for 18 people, at the same rate how much would refreshments cost for 26 people?
  4. math

    The cost of refreshments (in dollars) is a function, h, of the number of people served, n. If h(n)=100/9n, find the number of dollars it would cost for refreshments for 27 people.
  5. math

    The cost of refreshments (in dollars) is a function, h, of the number of people served, n. If h(n)=100/9n, find the number of dollars it would cost for refreshments for 27 people.
  6. math

    The cost of refreshments (in dollars) is a function, h, of the number of people served, n. If h(n)=100/9n, find the number of dollars it would cost for refreshments for 27 people.
  7. algebra 2

    A drama club is planning a bus trip to new york city to see a broadway play. the cost per person for the bus renatl varies inversely as the number of people going on the trip. It will cost $30 per person if 44 people go on the trip. …
  8. MATH

    The first month's dues will be used to rent a film about computer-related careers, to purchase a reference book, and to buy refreshments for the next meeting. If 1/2 of the money is spent on her film, 1/4 of the remainder is used for …
  9. Algebra 2

    the cost c of going to the movies varies directly with the number of people N attending. A group of four paid $14 to go to the movies on Friday. Write an equation that relates c & n. How much would it cost for seven people to go to …
  10. Math

    A museum calculates the rate for groups using the equationC=4P+8,where P is the number of people and C is the total cost in dollars. If the cost for a group is $60, how many people are in the group?

More Similar Questions