Jr Applied Math (Algebra II)

posted by Tash

A landscaping company placed two orders with a nursery. The first order was for 13 bushes and 4 trees, and totaled $487.00. The second was for 6 bushes and 2 trees, and totaled $232.00. The bills do not list the per-item price. What were the costs of one bush and of one tree?

  1. Steve

    Looks like algebra I to me. Anyway,

    (1) 13b+4t = 487
    (2) 6b+2t = 232
    Subtracting twice #2 from #1 we get
    b = 23
    so, t = 47

    b+t = 70

  2. isaiah

    c=15+10h
    c=8h

  3. Anonymous

    c=15+10h
    c=8h

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. math, algebra

    can someone correct this for me... Problem : Business and finance. Linda Williams has just begun a nursery business and seeks your advice. She has limited funds to spend and wants to stock two kinds of fruit-bearing plants. She lives …
  2. math,correction

    can someone correct this for me please. Business and finance. Linda Williams has just begun a nursery business and seeks your advice. She has limited funds to spend and wants to stock two kinds of fruit-bearing plants. She lives in …
  3. Algebra

    Scenario #1: You handle internal accounting for Anderson Homes, a land/housing developer. The company purchased land in Central Arkansas and developed 200 acres. Two orders were recently placed with a nursery by the company‚Äôs landscapers. …
  4. algebra 1

    Bushes that bites kass kass had been doing yard work all summer to save for a new bike and ms oleonary had asked her to plant a row of barberry bushes on each side of her drive way. se specified to kass that there should be a 1 foot …
  5. Math(Equation Writing)

    Can you please help me write out the equation for these?
  6. math

    if the ratio of rose bushes to trees in the yard is 3 to 1. Which of these shows possible numbers of roses to trees in the yard.
  7. Algebra

    Nick budgets from 300 pesos to 900 pesos for trees and/or bushes to landscape his yard. After shopping around, he finds that good trees cost 150 pesos and mature bushes cost 75 pesos. What combination of trees and/or bushes can he …
  8. Practical English

    8.How could you combine the following two sentences into one compound sentence?
  9. Science

    A test is performed to see if applying fertilizer to rose bushes increases the number of flowers on bushes. Which of the following best relates to the hypothesis for this experiment?
  10. MATH ALGEBRA

    The Forever Green Nursery owns 7000 white pine trees. Each year the nursery plans to sell 12% of the trees and to then plant 600 new ones. a. Find the # of trees owned by the nursery after 10 year b. Find the # of trees owned by nursery …

More Similar Questions