math

posted by .

Pencils come in cartons of 24 boxes.A school bought 50 cartons of pencils. Each box of pencils cost $2. How much did the school spend on pencils?

  • math -

    How many boxes are there ?
    multiply that number by 2

  • math -

    4,800

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. MATH PLEASE HELP!!!!!

    Carmen bought 3 box of pencils. Each box has the same number of pencils. She used 5 pencils and 7 pencils left over. How many pencils were in each box?
  2. math

    Nathan sells pencils in boxes of 10 and 12. Roy bought x boxes of 12 pencils. (a) Write down an expression, in terms of x, for the number of pencils Roy bought
  3. aig math

    A bookshop had 60 boxes of pencils. Each box contained 85 pencils. Half of the pencils were packed into packets of 25 pencils and the rest were packed into packets of 20. How many packets of pencils were there altogether?
  4. math

    A bookshop had 60 boxes of pencils. Each box contained 85 pencils. Half of the pencils were packed into packets of 25 pencils and the rest were packed into packets of 20. How many packets of pencils were there altogether?
  5. Math

    Abby plans to purchase pencils as prizes for the school fair. The pencils cost $11.52 per case or can be purchased individually. With her available money, Abby can either buy ten cases of pencils and eight individual pencils or she …
  6. Math

    A student bought 3 boxes of pencils and 2 boxes of pens for $6. He then bought 2 boxes of pencils and 4 boxes of pens for $8. Find the cost of each box of pencils and each box of pens.
  7. math

    Sarah bought 2 boxes of pencils. There were 58 pencils in each box. In the first box, 23 of the pencils were red, 18 were blue, and the rest were yellow.
  8. 5 grade math

    An office supply company is shipping a case of wooden pencils to a store. There are 64 boxes of pencils in the case. If each box of pencils weighs 2.5 ounces, what is the weight, in pounds , of the case of wooden pencils?
  9. math

    Joe went school supply shopping. He spent $22.50 on notebooks and pencils. Notebooks cost $2.00 and pencils cost $0.50. He brought a total of notebooks and pencils. How many pencils did he buy?
  10. Math

    An office supply company is shipping a case of wooden pencils to a store. There are 64 boxes of pencils in the case. If each box of pencils weighs 2.5 ounces, what is the wieght in pounds of the case of wooden pencils

More Similar Questions