Algebra 1

posted by .

For $46, Joel can rent a machine to make novelty buttons to sell at the county fair. The materials cost $0.39 per button. How many buttons must he sell at $1.40 each in order to make a profit. Identify the graph that shows all the possible answers.

A: 45, 46, 47, 48.......
B: 47, 48 ,49, 50.......
C: 46, 47, 48, 49.......
D: 44, 45 , 46, 47.....

  • Algebra 1 -

    1.40x > 46 + .39x
    x > 45.54

    any number over 46 will work.

  • Algebra 1 -

    45,46,47,48

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. maths

    A clothing firm determines that in order to sell x suits, the price per suit must be p = 150 - 0.5x. It also determines that the total cost of producing x suits is given by C(x) = 4000 + 0.25x^2. a. Find the total revenue R(x). b. …
  2. Math

    Write an equation and solve if possible please: 1.) You make 20 silk flower arrangements and plan to sell them at a craft show. Each flower arrangment costs $12 in materials, and your booth at the craft show costd $30. If you sell …
  3. algebra

    5.A) Kwame sells ice cream cones at the country fair. He has to rent the equipment for $29 and spend $0.43 on ingredients for each cone. How many ice cream cones must he sell at $1.10 each in order to make a profit?
  4. math

    peter has 3 different kinds of buttons in one box. there are 124 more ivory buttons than plastic buttons and 1/3 as many wooden buttons as ivory buttons. there are 72 wooden buttons. how many plastic buttons are there?
  5. algebra

    You make 20 silk flower arrangements and plan to sell them at a craft show. Each flower arrangement costs $12 in materials, and your booth at the craft show costs $30. If you sell the arrangements for $24 each, how many must you sell …
  6. Math ( Word Problem )

    Joel sells ice cream cones at the county fair. he has to rent the equipment for $49 and spend $.043 on ingredients for each one. How many ice cream cones must he sells at $1.10 each in order to make a profit?
  7. math

    Jake is making birdhouses to sell. The cost to make them is $80 for supplies plus $6.25 per birdhouse. He will sell them for $16 each. What is the minimum # of birdhouses he must sell to make a profit. I got he must sell more than …
  8. maths

    Sid and Libby are planning to sell pies at a local fair. They spend $200 to rent a table at the fair. Their costs for ingredients, other supplies, baking, and packaging are $3.00 per pie. Sid and Libby plan to sell the pies for $8 …
  9. 4th grade math - line plot

    Can you explain how to answer the following question?
  10. pre-algebra, math

    You make and sell birdhouses. Your fixed costs for your tools and workspace are $3000. The cost of wood and other materials needed to make a birdhouse is $10. You sell each birdhouse for $50. Let x represent the number of birdhouses …

More Similar Questions