Algebra

posted by .

Kevin stuffs shrimp in his job as a seafood chef. He can stuff 1200 shrimp in 4 hours. When his sister helps him, they can stuff 1200 shrimp in 3 hours. If kevin gets sick, how long will it take his sister to stuff 600 shrimp?

  • Algebra -

    consider 1200 shrimp One job.

    1/3 = 1/4 + 1/t
    t = 12
    so, sis can stuff 1200 shrimp in 12 hours.
    600 shrimp in 6 hours

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. REGENTS(PRACTICE)

    A scientist wants to determine the best conditions for hatching brine shrimp eggs. In a laboratory, brine shrimp hatch at room temperature in glass containers of salt water. The concentration of salt in the water is known to affect …
  2. maths

    Amanda is organizing a dinner party for a group of friends. He has prepared 45 chicken dumplings and 75 shrimp wantons. He manages to split the chicken dumplings and shrimp wantons evenly amongst everyone, so that everyone got the …
  3. math

    Calvin is organizing a dinner party for a group of friends. He has prepared 45 chicken dumplings and 75 shrimp wantons. He manages to split the chicken dumplings and shrimp wantons evenly amongst everyone, so that everyone got the …
  4. math

    Calvin is organizing a dinner party for a group of friends. He has prepared 45 chicken dumplings and 75 shrimp wantons. He manages to split the chicken dumplings and shrimp wantons evenly amongst everyone, so that everyone got the …
  5. algebra 2

    Three shrimp boats supply the shrimp wholesalers on Hilton Head with fresh catch. The Annabelle takes 50% of its catch to Hudson's, 20% to Captain J's, and 30% to Mainstreet. The Curly Q takes 40% of its catch to Hudson's, 40% to Captain …
  6. Math

    Britney spears her grilled shrimp so the product of the numbers of shrimp is 1001. If the number of shrimp on each spear is a prime, how many shrimp does Britney spear altogether?
  7. math

    Suppose you have $60 to buy shrimp and chicken wings for a party. Shrimp costs $10/lb and wings cost $6/lb. Write and graph a linear equation that could be used to determine the number of pounds of each food that can be purchased with …
  8. algebra

    suppose you have 60$ ro buy a shrimp and chicken wings for a party. shrimp costs $10/lb and wings cost$6/lb. write a linear equation that could be used to determone the number of pounds of each food that can be purchased with 60$
  9. math

    a recipe calls for 2 1/2 quarts of fish stock and 1 1/2 pounds of shrimp. what is the unit rate of fish stock to shrimp in the gumbo
  10. Math Help

    The sale price of shrimp at a local grocery store is $1.15 for the first ounce and $0.95 for each additional ounce. Which function rule shows how the cost of shrimp, y, depends on the number of ounces, x?

More Similar Questions