math word problems.

posted by Anonymous

The candy factory sells three times as many mints as it sells almonds bars. It sells half as many almond bars as it sells caramels. If It sells 3,750 cases of mints each month, how many caramels does it sell in one month?

  1. Steve

    m = 3a
    a = c/2
    m = 3750
    Now just substitute:
    c = 2a = 2(m/3) = 2(3750/3) = 2500

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. finitemath.app. help plz!

    sweet delight candies sells boxes of candy consisting of creams and caramels. Each box sells for $8.00 and holds 50 pieces of candy (all pieces are the same size). if the caramels cost $.10 to produce and the creams cost $.20 to produce, …
  2. math

    the melt in your mouth chocolate factory sells three times as many mints as it sells almond bars.it sells half as many almond bars as it sells caramels.if it sells 3,750 cases of mints each month,how many caramels does it sell in one …
  3. Algebra

    For the fundraiser, will sold 225 candy bars.he earns $1 for each almond candy bar he sells and $0.75, how many of each type of candy bar did he sell for the fundraiser?
  4. math

    The Food Barn sells candy bars at a price of 5 for $1. Margaret bought $12 worth of candy bars there and resold half of them at a price of 3 for $1 and half at a price of 2 for $1. How much profit did she make (assuming her labor costs …
  5. Math

    Robin and Emily are selling boxes of candy bars. Robin sells 36 boxes of candy and Emily sells 24 boxes of candy. Which expression, using the form a(b+c), represents the amount they sold together a. 2(12+24) b. 4(9+6) c. 24 (6 + 36) …
  6. Math

    Robin and Emily are selling boxes of candy bars. Robin sells 36 boxes of candy and Emily sells 24 boxes of candy. Which expression, using the form a(b+c), represents the amount they sold altogether?
  7. Math

    what is the unit price if a 4-pack of candy bars sells for $2.12
  8. How to solve algebra word problems

    Pecans sells for $3.50 a pound. Almonds sells for $5 pound. How many pounds of each should be used to make 15 pounds of mixture that sells for $4 a pound?
  9. math

    Terry bought some gum and candy. The number of packages of chewing gum was one more than the number of mints. The number of mints was three times the number of candy bars. If gum was 6 cents a package, mints were 3 cents each, and …
  10. math

    Terry bought some gum and candy. The number of packages of chewing gum was one more than the number of mints. The number of mints was three times the number of candy bars. If gum was 6 cents a package, mints were 3 cents each, and …

More Similar Questions