math 111

posted by .

The overhead or fixed cost for the company is 1,000 per week. In addition, the cost of manufacturing each boat costs$200. Find an equation C=f(x) for the total cost per week where x is the number of boats manufactured in a week.
b) Graph the total cost function for 0<x<30

  • math 111 -

    C(x) = 1000 + 200x

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. accounting

    "Harris Company manufactures and sells a single product. A partically completed schedule of the company's total and per unit cost over the relevant range of 30,000 to 50,000 per units produced and sold are: United produced and Sold: …
  2. Math

    A company manufactirung snowboards has fixed costs of $200 per day and total cost of $3800 per day at a daily output of 20 boards. (A( Assuming that the total cost per day, C(x), is linearly related to the taotal out per dau,x, write …
  3. accounting

    If Alisha Maintenance manufacturing has: total maintenance cost of $2,785,000 total fixed maintenance cost of $310,000 total variable maintenance cost of $2,475,000 total maintenance cost per unit is $18.57 fixed maintenance cost per …
  4. Economics

    If Alisha Maintenance manufacturing has: total maintenance cost of $2,785,000 total fixed maintenance cost of $310,000 total variable maintenance cost of $2,475,000 total maintenance cost per unit is $18.57 fixed maintenance cost per …
  5. Accounting 7

    Job 31 has a direct materials cost of $300 and a total manufacturing cost of $900. Overhead is applied to jobs at a rate of 200 percent of direct labor cost. Use the relationships among total manufacturing costs, conversion cost, and …
  6. Accounting 7

    Job 31 has a direct materials cost of $300 and a total manufacturing cost of $900. Overhead is applied to jobs at a rate of 200 percent of direct labor cost. Use the relationships among total manufacturing costs, conversion cost, and …
  7. Accouning 7

    Job 31 has a direct materials cost of $300 and a total manufacturing cost of $900. Overhead is applied to jobs at a rate of 200 percent of direct labor cost. Use the relationships among total manufacturing costs, conversion cost, and …
  8. Accounting

    Adelphia Corporation, which uses absorption costing, just completed its first year of operations. Planned and actual production equaled 13,000 units, and sales totaled 11,700 units at $184 per unit. Cost data for the year are as follows: …
  9. Accounting

    Adelphia Corporation, which uses absorption costing, just completed its first year of operations. Planned and actual production equaled 13,000 units, and sales totaled 11,700 units at $184 per unit. Cost data for the year are as follows: …
  10. economics

    A firm currently uses 40,000 workers to produce 180,000 units of output per day. The daily wage per worker is $100, and the price of the firm's output is $28. The cost of other variable inputs is $500,000 per day. (Note: Assume that …

More Similar Questions