Math

posted by .

A company manufactirung snowboards has fixed costs of $200 per day and total cost of $3800 per day at a daily output of 20 boards.

(A( Assuming that the total cost per day, C(x), is linearly related to the taotal out per dau,x, write an equation for the xost function

(B) The cost per board for an output of x boards is given by C(x)=C(x)/x, find the average cost function.

(C) What does the average cost per board tend to as production increases?

(D) sketch a graph of the average cost function, including any asympototes, for 1,=x,=30

  • Math -

    A. $3800-200 = $3600 = Variable cost.

    $3600/20Boards = $180/board.

    C(x) = 180x + 200.

  • Math -

    C(x) = 180x + 200.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Economics

    The firm currently uses 70,000 workers to produce 300,000 units of output per day. The daily wage (per worker) is $100, and the price of the firm’s output is $30. The cost of other variable inputs is $500,000 per day. Although you …
  2. Math

    The firm currently uses 70,000 workers to produce 300,000 units of output per day. The daily wage (per worker) is $100, and the price of the firm’s output is $30. The cost of other variable inputs is $500,000 per day. Although you …
  3. calculus

    A company manufacturing surfboards has fixed costs of $300 per day and total costs of $5100 per day for a daily output of 20 boards. Assume the total cost per day C(x) is linearly related to the total output per day x. Write an equation …
  4. calculus

    a company maufacturing surfboards has fixed costs of $300 per day and total costs of $5100 per day for a daily output of 20 boards. Assume the total cost per day C(x) is linearly related to the total output per day x. write an equation …
  5. Economics

    The firm currently uses 50,000 workers to produce 200,000 units of output per day. The daily wage per worker is $80, and the price of the firm’s output is $25. The cost of other variable inputs is $400,000 per day. Assume that total …
  6. Algebra

    The RideEm Bicycles factory can produce 140 bicycles in a day at a total cost of $10,200 and it can produce 160 bicycles in a day at a total cost of $10,900. What are the company's daily fixed costs?
  7. MicroEconomics

    A firm currently uses 50,000 workers to produce 120,000 units of output per day. The daily wage per worker is $100, and the price of the firm's output is $48. The cost of other variable inputs is $400,000 per day. (Note: Assume that …
  8. Business

    A firm currently uses 50,000 workers to produce 120,000 units of output per day. The daily wage per worker is $100, and the price of the firm's output is $48. The cost of other variable inputs is $400,000 per day. (Note: Assume that …
  9. microeconomics

    A firm currently uses 40,000 workers to produce 180,000 units of output per day. The daily wage per worker is $100, and the price of the firm's output is $28. The cost of other variable inputs is $500,000 per day. (Note: Assume that …
  10. economics

    A firm currently uses 40,000 workers to produce 180,000 units of output per day. The daily wage per worker is $100, and the price of the firm's output is $28. The cost of other variable inputs is $500,000 per day. (Note: Assume that …

More Similar Questions