accounting

posted by mont

The following information relates to Vice Versa Ventures for calendar year 20XX, the company’s first year of operations:

Units produced 20,000
Units sold 15,000
Selling price per unit $30
Direct material per unit $5
Direct labor per unit $5
Variable manufacturing overhead per unit $2
Variable selling cost per unit $3
Annual fixed manufacturing overhead $160,000
Annual fixed selling and administrative expense $80,000

a. Prepare an income statement using full costing.

b. Prepare an income statement using variable costing.

  1. jiya

    hi, i think u should send ur assignment on ehomeworksolution @ g mai l,co m

    i have worked with this site once and they are good in their work

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. accounting

    The E-Company The E-Company manufactures trendy, high-quality moderately priced watches that it sells on the Internet. As the company's senior financial analyst, you are asked to analyze the overall profitability fo the current year. …
  2. college/ accounting

    The E-Company The E-Company manufactures trendy, high-quality moderately priced watches that it sells on the Internet. As the company's senior financial analyst, you are asked to analyze the overall profitability fo the current year. …
  3. managerial accounting

    Using the data below please do the following in an Excel spreadsheet and e-mail it directly to me. 1. Prepare an income statement using variable costing (25 points) 2. Compute the unit product cost under both absorption and variable …
  4. accounting

    "Harris Company manufactures and sells a single product. A partically completed schedule of the company's total and per unit cost over the relevant range of 30,000 to 50,000 per units produced and sold are: United produced and Sold: …
  5. accounting

    The following information relates to Vice Versa Ventures for calendar year 20XX, the company’s first year of operations: Units produced 20,000 Units sold 17,000 Selling price per unit $35 Direct material per unit $5 Direct labor …
  6. accounting

    ABC's Product information Current Product Expansion Product (estimate) Selling Price $14.50 $ Units produced and expected to be sold 80,000 5,000 Machine Hours 40,000 5,000 Direct Materials $1.30 per unit $5.60 per unit Direct labor …
  7. accounting

    Shastri Bicycle of Bombay, India, produces an inexpensive, yet rugged, bicycle for use on the city’s crowded streets that it sells for 767 rupees. (Indian currency is denominated in rupees, denoted by R.) Selected data for the company’s …
  8. Accounting

    Adelphia Corporation, which uses absorption costing, just completed its first year of operations. Planned and actual production equaled 13,000 units, and sales totaled 11,700 units at $184 per unit. Cost data for the year are as follows: …
  9. Accounting

    Adelphia Corporation, which uses absorption costing, just completed its first year of operations. Planned and actual production equaled 13,000 units, and sales totaled 11,700 units at $184 per unit. Cost data for the year are as follows: …
  10. Accounting

    In the table given below, reconstruct the remaining information using the available data. [ WHERE THE X's ARE] All of the raw material purchased during the period was used in production. (Indicate the effect of each variance by selecting …

More Similar Questions