Post a New Question

math

posted by .

13. A package of ground beef costs $6.98. The price per pound is $1.86. How many pounds of ground beef are in the package? Round to the nearest hundredth.



A. 3.86
B. 3.75
C. 3.55
D. 3.64

I think this one is B

  • math -

    ?

  • math -

    6.98/1.86 = 3.75

    you are correct

  • math -

    3.75

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Ivan bought 4.6 pounds of beef at the market for total of $36.57. He calculated that the price per pound of the beef was $0.79 per pound . Explain why Ivan's calculation cannot be correct.
  2. college alg

    A meat market has ground beef that is 40% fat and extra lean ground beef that is 15% fat. How many pounds of each(ground beef and extra lean) must be together to get total of 50 pounds of "lean" ground beef that is 25% fat?
  3. microeconomic

    Suppose you consume three pounds of beef and five pounds of pork per month. The price of beef is $ 1.50 per pound, and pork is $ 2.00 per pound. Assuming you have studied economics and achieved consumer equilibrium, what is the ratio …
  4. Math

    Ground beef costs $3.95 per pound at the grocery store. One customer spent $33.18 on ground beef for a BBQ. Choose the equation and solution that would correctly show how many pounds of ground beef the customer bought. A. 3.95 รท x …
  5. Math

    At a butcher shop, 1 pound of beef and 2 pounds of chicken costs 859 cents. 1 pound of beef and 2 pounds of duck costs 951 cents. What is the total cost of 1 pound of beef, 1 pound of chicken, and 1 pound of duck (in cents)?
  6. math

    8 pounds of ground beef costs 23.31 what is the cost per pound?
  7. math

    The typical American eats 96.3 pounds of beef each year. If the average price of beef is $2.42 per pound, about how much is spent on beef by each american?
  8. Math

    3. What are the next three terms of the sequence 6, 12, 18, 24 a; 28, 34, 40 b; 30, ,34, 38 c; 30, 36, 44 d; 30, 36, 42 --------------------------- 14. The sale price of ground beef at a local grocery store is $1.49 for the first pond …
  9. Accounting

    A restaurant has a beginning inventory for the month of 150 pounds of beef at $2.70 per pound. In week 1 they use 125 pounds of beef and receive 175 pounds of beef into inventory at $2.80 per pound. In week 2 they use 190 pounds of …
  10. ALGEBRA

    Max charges $3.50 per hour when he mows lawns, plus $6.00 for transportation expenses. Which function rule represents the amount y Max charges to mow lawns for x hours?

More Similar Questions

Post a New Question