Math (Algebra)

posted by Arnau

You are trying to distribute 566 ice creams and 183 cookies evenly to all of the students in a class. But you end up having 5 ice creams left and 4 cookies short. What is the maximum number of students in the class?

  1. Will

    187. each got 3 ice creams and each (except 4 of them) received 1 cookie

Respond to this Question

First Name

Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Our class planned a holiday party for disadvantaged kids.Some of us baked cookies for the party.On the day of the party,we found we could divide the cookies into packets of two, three, four, five, or six and have just one cookie left …
  2. math

    Our class planned a holiday party for disadvantaged kids.Some of us baked cookies for the party.On the day of the party,we found we could divide the cookies into packets of two, three, four, five, or six and have just one cookie left …
  3. Maths

    6 lollies plus 3 ice creams cost £8.52. 3 ice creams plus 6 drinks cost £9.24. Find out individual cost of each item
  4. algebra

    Baking Cookies-Word Problem Our class planned a party for disadvantaged kids. Some of us baked cookies for the party. On the day of the party, we found we could divide the cookies into packets of two,three, four, five or six and have …
  5. Algebra word problem

    Baking Cookies-Word Problem Our class planned a party for disadvantaged kids. Some of us baked cookies for the party. On the day of the party, we found we could divide the cookies into packets of two,three, four, five or six and have …
  6. Math (Algebra)

    You are trying to distribute 566 ice creams and 183 cookies evenly to all of the students in a class. But you end up having 5 ice creams left and 4 cookies short. What is the maximum number of students in the class?
  7. Math (Algebra)

    You are trying to distribute 566 ice creams and 183 cookies evenly to all of the students in a class. But you end up having 5 ice creams left and 4 cookies short. What is the maximum number of students in the class?
  8. Algebra

    On a hot summer day, Sunny bought 18 ice creams for her team members. Some were $7 each, and the others were $10 each. If she paid $165 in total, how many $7 ice creams did she buy?
  9. math

    Ms.Montoya class baked cookies for school festival.They sold three fifths of the cookies on Thursday and one fourth of the cookies on Friday.If there were 24 cookies left after Friday,how many cookies did Ms.Montoya baked?
  10. math

    A cake and three ice creams together cost $210. Mary bought a cake and two ice creams for $200. a) Calculate the cost of 1 ice cream b) the cost of the cake c) the cost of 3 cakes and 5 ice creams

More Similar Questions