Math

posted by .

I'm having a hard time coming up with the right equation to solve this one.

E-Z Stop Fast Gas sold $10,957 worth of gasoline yesterday. Regular grade sold for $2.30 a gallon and premium grade sold for $2.55 a gallon. If the station sold 420 more gallons of regular than of premium, how many gallons of regular were sold?

  • Math -

    x=Regular Grade
    y=Premium Grade

    x(2.30)+y(2.55)=10,957
    x=y+420

    y+420(2.30)+y(2.55)=10,957
    2.30y+966+2.55y=10,957
    4.85y+966=10,957
    4.85y=9991
    y=2,060 Gallons of Premium Grade

    x=2,060+420
    x=2,480 Gallons of Regular Grade

    Hope this helps :)

  • Math -

    5/6

  • Math -

    i need help with square feet and cubic

  • Math -

    ef

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. College Algebra

    Maria Mixed grades of gasoline in her car, she puts 10 gallon of regular and 8 gallon of premium for a total $46.96. I f premium costs $0.20 more per gallon than regular, what was the price of each grade of gasoline.
  2. Algebra I

    St. Polycarp Catholic Church is having a Turkey, Dressing, and Sausage Dinner fundraiser this weekend. In order to make a profit, at least $1150 in tickets must be sold. Tickets are sold for $6 each. Write the set of numbers, in set-builder …
  3. business math

    8. At TelePower Plus, long-distance phone calls to China cost $0.59 for the first minute and $0.25 for each additional minute, plus an additional roaming charge of $2.50. If the total charge of a call to Beijing was $11.84, how many …
  4. Linear Equation

    A gas station sells regular gas for $2.20 per gallon and premium gas for $2.70 a gallon. At the end of a business day 220 gallons of gas were sold and receipts totaled $519. How many gallons of each type of gas were sold?
  5. math

    Ez stop fast gas sold 10957 worth of gasoline yesterday. Redular grade sold for 2.30 a gallon and premium grade sold for 2.55 a gallon. If the station sold 420 more regular than premium, how many gallons of regular were sold
  6. Math (again)

    Sorry...I forgot to include all of the details for one of my previous questions the complete problem is: 1. Yesterday Josh sold some boxes of greeting cards. Today he sold seven boxes. If he sold 25 boxes in all, how many did he sell …
  7. math

    The grade 8 class at Wheatly Middle School sold 77 boxes of almond chocolates. This is 22% of all the boxes of chocolate sold. a) Estimate the total number of boxes sold. b) Calculate how many boxes were sold.
  8. math

    E-Z Stop Fast Gas sold $10,957 worth of gasoline yesterday. Regular sold for $2.30 a gallon, and premium sold for $2.55 a gallon. If the station sold 420 more gallons of regular than of premium: a. How many gallons of each type of …
  9. Math

    Libby sold $60 worth of vegetables at the farmer's market. Jess sold 3/4ths of what Libby sold. Stephanie sold 1/3rd of what Jess sold. How much did they all sell together?
  10. algebra

    Kevin decides to mix grades of gasoline in his truck. He puts in 5 gallons of regular and 10 gallons of premium for a total cost of $61.30. If premium gasoline costs $0.22 more per gallon than regular, what was the price of each grade …

More Similar Questions