Business Math

posted by .

A Cold Stone Creamery ice cream shop sells sundaes for $3.60 and banana splits for $4.25. The shop sells four times as many sundaes as banana splits. If total sales amounted to $3,730 last weekend, how many banana splits were sold? (Points : 2)

  • Business Math -

    X Banana splits @ $4.25 each.
    4x Sundaes @ $3.60 each.

    4.25*x + 3.60*4x = 3730
    X = 200.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. algebra

    a banana peel weighs 1/8 the total weight of a banana. if an unpeeled banana balances a peeled banana of the same weight plus 7/8 of an ounce, how much does the banana weight with the peel?
  2. Algebra 2

    An ice-cream parlor sells sundaes with 3 different types of ice-cream and 4 different toppings. They have 8 flavors of ice-cream and 10 toppings for their customers to chose from.what is the probability that a customer orders a sundae …
  3. Algebra!

    An ice cream parlor sells sundaes with 3 different type of ice cream and 4 different toppings. They have 8 flavors of ice cream and 10 toppings for their customers to choose from. What is the probability that a customer orders a sundae …
  4. business math

    8. At TelePower Plus, long-distance phone calls to China cost $0.59 for the first minute and $0.25 for each additional minute, plus an additional roaming charge of $2.50. If the total charge of a call to Beijing was $11.84, how many …
  5. business math

    A Cold Stone Creamery ice cream shop sells sundaes for $3.60 and banana splits for $4.25. The shop sells four times as many sundaes as banana splits. If total sales amounted to $3,730 last weekend, how many banana splits were sold?
  6. equation word problem

    A Cold Stone Creamery ice cream shop sells sundaes for $3.60 and banana splits for $4.25. The shop sells four times as many sundaes as banana splits. If total sales amounted to $3,730 last weekend, how many banana splits were sold?
  7. math

    A Cold Stone Creamery ice cream shop sells sundaes for $3.60 and banana splits for $4.25. The shop sells four times as many sundaes as banana splits. If total sales amounted to $3,730 last weekend, how many banana splits were sold?
  8. Math

    An ice cream shop offers 7 toppings. How many 4-topping ice cream sundaes can you make?
  9. Probability! Check please!

    An ice cream shop offers the toppings shown below. How many 4-topping ice cream sundaes can you make?
  10. Please check Ms. Sue on math!

    An ice cream shop offers the toppings shown below. How many 4-topping ice cream sundaes can you make?

More Similar Questions