business math

posted by .

8. At TelePower Plus, long-distance phone calls to China cost $0.59 for the first minute and $0.25 for each additional minute, plus an additional roaming charge of $2.50. If the total charge of a call to Beijing was $11.84, how many minutes did the call last? (Points : 2)



9. Do It Best Hardware is offering a 140-piece mechanic’s tool set plus a $65 tool chest for $226. What is the cost per tool? (Points : 2)



10. Austin and Kaitlyn Kojan invested $195,000 in a business venture. If Kaitlyn invested 2 ¼ times as much as Austin invested, how much money did Kaitlyn invest? (Points : 2)



11. A Cold Stone Creamery ice cream shop sells sundaes for $3.60 and banana splits for $4.25. The shop sells four times as many sundaes as banana splits. If total sales amounted to $3,730 last weekend, how many banana splits were sold? (Points : 2)



12. What were the total dollar sales of sundaes from the previous question? (Points : 2)



13. You are interested in purchasing a wide-screen television set at Target. On this type of TV, the ratio of screen width to screen height is 16 to 9. If a certain model you are considering has a screen width of 48 inches, what is the height of the screen (in inches)? (Points : 2)



14. Angela Hatcher is planting flower bulbs in her garden for this coming summer. She intends to plant 1 bulb for every 5 square inches of flower bed. How many flower bulbs will she need for an area measuring 230 square inches? (Points : 2)



15. From the previous question, if the price Angela pays is $1.77 for every 2 bulbs, how much will she spend on all the flower bulbs? (Points : 2)



16. The Book Nook makes four times as much revenue on paperback books as on hardcover books. If last month’s sales totaled $124,300, how much of that money was made on paperbacks? (Points : 2)



17. You are moving to a new home and have rented a truck to assist you with the move. Trailside Truck Rentals charges $39.95 per day plus $0.68 per mile. You will need the truck for 3 days and will travel 460 miles. What will the total cost be? (Points : 2)



18. E-Z Stop Fast Gas sold $10,957 worth of gasoline yesterday. Regular grade sold for $2.30 a gallon and premium grade sold for $2.55 a gallon. If the station sold 420 more gallons of regular than of premium, how many gallons of regular were sold? (Points : 2)



19. Using your answers from the the previous question, if the profit on regular gas is $0.18 per gallon and the profit on premium gas is $0.20 per gallon, what was the station’s total profit? (Points : 2)



20. One-ninth of Polymer Plastics’ sales are made in New England. If New England sales amount to $600,000, what are the total sales of the company?

  • business math -

    One-ninth of Polymer Plastics’ sales are made in New England. If New England sales amount to $600,000, what are the total sales of the company? (Points : 2)

  • business math -

    You are interested in purchasing a wide-screen television set at Target. On this type of TV, the ratio of screen width to screen height is 16 to 9. If a certain model you are considering has a screen width of 48 inches, what is the height of the screen (in inches)?

  • business math -

    Using your answers from the the previous question, if the profit on regular gas is $0.18 per gallon and the profit on premium gas is $0.20 per gallon, what was the station’s total profit? (Points : 2)

  • business math -

    you are moving to a new home and have rented a truck to assist you with the move, truck rental charge 39.95 per day plus $0.68 per miles, you will need the truck for 3 days and will travel 460 miles. what will the total cost to be.

  • business math -

    8. At TelePower Plus, long-distance phone calls to China cost $0.59 for the first minute and $0.25 for each additional minute, plus an additional roaming charge of $2.50. If the total charge of a call to Beijing was $11.84, how many minutes did the call last?

  • business math -

    8)36 minutes
    9)$1.15
    10)$121.875
    13)41in.
    14)46
    15)33.13
    17)432.65

  • business math -

    You are interested in purchasing a wide-screen television set at Target. On this type of TV, the ratio of screen width to screen height is 16 to 9. If a certain model you are considering has a screen width of 48 inches, what is the height of the screen (in inches)?

  • business math -

    18. E-Z Stop Fast Gas sold $10,957 worth of gasoline yesterday. Regular grade sold for $2.30 a gallon and premium grade sold for $2.55 a gallon. If the station sold 420 more gallons of regular than of premium, how many gallons of regular were sold? (Points : 2)

  • business math -

    The Book Nook makes four times as much revenue on paperback books as on hardcover books. If last month's sales totaled $124,300, how much was sold of each type book?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    write and evaluate an expression for the total cost of a 17 minute long distance phone call. .99 for the first minute and .10 for each additional minute.
  2. Math

    A international phone call cost a fixed amount for the first minute and a certain rate per each additional minute. If a 7 minute phone call cost $10 and a $4 call cost &6.40, find the fixed charge and the rate per each additional minute.
  3. math

    At TelePower Plus, long-distance phone calls to China cost $0.59 for the first minute and $0.25 for each additional minute, plus an additional roaming charge of $2.50. If the total charge of a call to Beijing was $11.84, how many minutes …
  4. math

    8. At TelePower Plus, long-distance phone calls to China cost $0.59 for the first minute and $0.25 for each additional minute, plus an additional roaming charge of $2.50. If the total charge of a call to Beijing was $11.84, how many …
  5. Math

    The phone company charges a flat rate of $2.50 plus and additional $0.50 each minute for a long-distance phone call. Write an equation to represent the total cost of making a long-distance phone call.
  6. Math

    Two phone companies offer discount rates to students. The first company wants $9.95 per month plus $.10 per minute for long distance calls. The second company wants $12.95 per month plus $.08 per minute for long distance calls. Write …
  7. Math Help!!

    Two phone companies offer discount rates to students. The first company wants $9.95 per month plus $.10 per minute for long distance calls. The second company wants $12.95 per month plus $.08 per minute for long distance calls. Write …
  8. math

    A phone company offers two monthly plans. Plan A costs $11 plus an additional $0.12 for each minute of calls. Plan B costs $27 plus an additional $0.07 for each minute of calls. when do the two planscost the same?
  9. math

    If a phone company charges $ 0.35 $0.35 for the first minute and $ 0.30 $0.30 for each additional minute for a long-distance call, how long did you talk if the phone call cost $ 8.75
  10. math

    A phone company offers two monthly plans. Plan A costs $11 plus an additional $0.17 for each minute of calls. Plan B costs $18 plus an additional $0.15 for each minute of calls.

More Similar Questions