math

posted by .

Jenny wants to buy cereal that comes in large and small boxes. The 32 ounce box costs $4.16and the 14 oz ox costs $2.38.which box is less expensive per oz?

  • math -

    4.16/32 = ?

    2.38/14 = ?

    Compare the two quotients.

  • math -

    4.16 / 32 = 0.13 per ounce

    2.38 / 14 = _____ per ounce

  • math -

    8.27

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    The two cereal boxes shown have corresponding edges in a ratio of 2:3.If the smaller box sells for $2.50 and the larger box for $4.00, which is the better buy?
  2. mat

    harvest cereal comes in boxes of different sizes.the regular box holds 7/8 pounds.the small box holds 2/3 as much. How much cereal does the small box hold?
  3. Mathematics!

    A cereal factory has weekly fixed costs of $48,000. It costs $1.37 to produce each box of cereal. A box of cereal sells for $3.99. Express the profit function p(x) that gives the total weekly profit from x boxes of cereal.
  4. math

    the same cereal costs $3.99 per box at one store, $3.25 at another store and $3.59 per box at the third store what is the average price per box of cereal?
  5. math

    A certain brand of cereal costs $3.25 per box before sales tax is added. When you buy 5 or more boxes of this cereal you receive 1 additional box for free. What is the average cost per box of cereal for 6 boxes before sales tax are …
  6. Math

    A box of Cereal X contains 36 ounces and costs $ 4.99. A box of Cereal Z contains 30 ounces and costs $ 4.50. Which cereal is the better buy ?
  7. Pre-Algebra

    Write a linear system of equations that can be used to solve these problems. Then, solve to get your final answer. Please help me work through this. 4. The difference of two numbers is 3. Their sum is 13. Find the numbers. 5. Matt …
  8. Algebra

    Write a linear system of equations that can be used to solve these problems. Then, solve to get your final answer. I need someone to help me go through this and point me into the correct direction. 5. Matt and Michelle are selling …
  9. Math

    a box of pencils cost the same as 11 erasers and 7 pencils. a box of erasers cost the same as 6 erasers and a pencil. a box of empty boxes and an erasers cost the same as a pencil. given that boxes cost a penny and each of the boxes …
  10. Math

    The material used to make a storage box costs $1.25 per square foot. The boxes have the same volume. How much does a company save by choosing to make 50 of Box 2 instead of 50 of Box 1?

More Similar Questions