math

posted by .

Jill bought a can of pop for .75 and jane bought a 6 pack.for 3.60 who got the best buy and why is it the best buy

  • math -

    3.60 / 6 = ?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    a farmer bought chickens, goats and sheep. He bought 100 animals and spent $100. how much of each animal did he buy a farmer bought chickens, goats and sheep. He bought 100 animals and spent $100. how much of each animal did he buy …
  2. Math- Best Buy

    In comparing prices of canned peaches, Darren finds that a 10-oz can costs 98 cents, a 16-oz can costs $1.49, and a 24-oz can costs $2.35. Which is the best buy?
  3. Le math

    Tomas bought some fruit at the market. He bought twice as many melons as apples. He bought 12 more melons than oranges. He bought 11 apples. How many pieces of fruit did Tomas buy?
  4. Math

    Henry went to two different music stores to buy some new CDs. At Store A he bought 5 CDs for $70. At Store B he bought 6 CDs for $78. Which store had the best price for a CD and by how much?
  5. math

    farmer brown just bought 100 animals. He spent $600 but can't remember how many of each animal he bought. Geese are $21, guinea pigs are $8 and chooks are $3. He remembers he bought an even number of geese. How many of each did he …
  6. Math

    Jill bought so e carrots and apples for $24.80. A carrot and an apple cost $.90 altogether. She bought more carrots than apples. The cost of the extra number of carrots was $6.80. How many apples did she buy?
  7. Math Important!

    Ozzie's Mother bought an assortment of greeting cards while she was at the bookstore. She bought twice as many birthday cards as anniversary cards. She bought 2 fewer anniversary cards than general greetings cards, but 2 more anniversary …
  8. Algebra

    Jane wants to buy T - shirts at $12 each and dresses at $30 each. If Jane has a budget of 150 dollars, how many dresses can she buy if 5 T - shirts are bought?
  9. Math

    Marissa bought 2 1/4 gallons of orange juice to make punch. How many qts of oj did she buy?
  10. English

    1. Julie could have bought the book. 2. Julie might have bought the book. 3. Julie could have bought the book, (but she borrowed it from the library instead.) 4. Julie could buy the book yesterday. 5. Julie was able to buy the book …

More Similar Questions