Post a New Question

math

posted by .

The Thompson Company uses standard costing and has established the following direct material and direct labor standards for each unit of Lept.

Direct materials: 2 gallons at $4 per gallon
Direct labor: 0.5 hours at $8 per hour

During September, the company made 6,000 Lepts and incurred the following costs:

Direct materials purchased: 13,400 gallons at $4.10 per gallon
Direct materials used: 12,600 gallons
Direct labor used: 2,800 hours at $7.65 per hour

The materials price variance for September was:

  • math -

    1340 UNFAVORABLE

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. ACTIVITY-BASED COSTING

    Globe Company produces two products, A1 and B2. A1 is a high-volume item totaling 20,000 units annually. B2 is a low-volume item totaling only 6,000 units per year. A1 requires one hour of direct labor for completion, while each unit …
  2. Cost accounting

    (Predetermined OH rate) For 2008, Southwest Industrial has a monthly overhead cost formula of $42,900+$6 per direct labor hour. The firm’s 2008, expected annual capacity is 156,000 direct labor hours, to be incurred evenly each month. …
  3. Cost accounting

    If a company has that following information available for October when per unit@4.50 per pound, labor 5.0 hours per unit@10.25 per hour, Actual: material purchased 12,300 pounds @$4.25, material used 11,750 pounds 17,300 direct labor …
  4. Cost Accounting

    For 2008, Southwest Industrial has a monthly overhead cost formula of $42,900 + $6 per direct labor hour. The firm's 2008 expected annual capacity is 156,000 direct labor hours, to be incurred evenly each month. Making one unit of …
  5. managerial Accounting

    Smith Co uses a standard cost system for its single product in which variable manufacturing overhead is applied on the basis of direct labor hours. The following information is given: 4 Standard costs per unit: Raw materials (1.5 grams …
  6. managerial accounting

    The following direct materials and direct labor data pertain to the operations of Solario Manufacturing Company for the month of August Costs Quantities Actual labor rate $13 per hour Actual hours incurred and used 4,200 hours Actual …
  7. College Accounting 211

    A company's predetermined overhead rate is $19.00 per direct labor hour and its direct labor wage rate is $16.00 per hour. Job A100 direct maerials cost is $280 and Direct Labor $240. 1. What is the total manufacturing cost assigned …
  8. Managerial Accounting

    Direct materials: 7 microns per toy at $0.32 per micron Direct labor: 1.2 hours per toy at $6.80 per hour During July, the company produced 4,600 Maze toys. Production data for the month on the toy follow: Direct materials: 70,000 …
  9. Accounting

    In the table given below, reconstruct the remaining information using the available data. [ WHERE THE X's ARE] All of the raw material purchased during the period was used in production. (Indicate the effect of each variance by selecting …
  10. accounting

    What is the predetermined manufacturing overhead rate?

More Similar Questions

Post a New Question