# Math-Population Word Problem

posted by .

The population of rabbits in a national forest is modeled by the formula P=8,600+650 ln(t+1) where "t" is the number of years from the present.
a)How many rabbits are now in the forest
b)Estimate when it will take for the number of rabbits to reach 12,000?
c)Estimate how many rabbits there will be 50 years from now
d)Estimate how many rabbits there will be in 100 years from now.
Please show as much work as possible.

• Math-Population Word Problem -

at "present time" t = 0
P = 8600 + 650(ln(1), but ln1 = 0
= 8600

b) 8600 + 650 ln(t+1) = 12000
ln(t+1) = 5.23077
t + 1 = e^5.23077 = 186.9
t = 185.9 years ???? (my math is correct)

c) plug in 50 for t, evaluate
(I got 11,156)

d) same as c, plug in t = 100

• Math-Population Word Problem -

thank you very much, it all makes sense now except for a. could you explain how you get that number. I plugged it into a calculator and it is correct but i just don't understand how it works.

• Math-Population Word Problem -

a )

Now t = 0

8,600 + 650 ln( t + 1 ) =

8,600 + 650 ln( 0 + 1 )=

8,600 + 650 ln ( 1 ) =

8,600 + 650 * 0 =

8,600 + 0 = 8,600

b )

8,600 + 650 ln( t + 1 ) = 12,000

650 ln( t + 1 ) = 12,000 - 8,600

650 ln( t + 1 ) = 3,400

ln( t + 1 )= 3,400 / 650

ln( t + 1 )= 5.23076923

t + 1 = e ^ 5.23076923

t + 1 = 186.93655

t = 186.93655 - 1 = 185.93655

c )

8,600 + 650 ln( 50 + 1 ) =

8,600 + 650 ln( 51 ) =

8,600 + 650 * 3.93182563 =

8,600 + 2,555.6866595 = 11,155.6866595

Rounded 11,156

d )

8,600 + 650 ln( 100 + 1 ) =

8,600 + 650 ln( 101 ) =

8,600 + 650 * 4.61512 =

8,600 + 2999.828 = 11,599.828

Rounded 11,600

• Math-Population Word Problem -

Ohh my gosh, thank you. I was just confused about "a" but the extra information cant hurt. Thank you so much.

## Similar Questions

1. ### Word Problems-Math

Please help with my word problems? Solve the problem. The rabbit population in a forest area grows at the rate of 6% monthly. If there are 260 rabbits in April, find how many rabbits (rounded to the nearest whole number) should be
2. ### Algebra-Problems

Please help with my word problems? Solve the problem. The rabbit population in a forest area grows at the rate of 6% monthly. If there are 260 rabbits in April, find how many rabbits (rounded to the nearest whole number) should be
3. ### Algebra

Foxes and rabbits. The ratio of foxes to rabbits in the Deerfield Forest Preserve is 2 to 9. If there are 35 fewer foxes than rabbits, then how many of each are there?
4. ### Math/Trig

If the population of rabbits in a certain area is modeled by the function, r=10,000cos(pi/12t)+35,000 where t is the time in months, approximately how many rabbits will there be in August (January is equal to t = 1)?
5. ### math

A native wolf species has been reintroduced into a national forest. Originally 200 wolves were transplanted. After 3 years, the population had grown to 270 wolves. If the population grows exponentially, a. Write a recursive formula …
6. ### Discrete Mathematics

The population of rabbits in a particular habitat triples every year. If there are 500 rabbits in 2013, when will there be over 100,000 rabbits?
7. ### math

Suppose there are 100 rabbits on an island and that the rabbit population can triple every half-year. Write an equation you could use to find the number of rabbits, R, after t, years. Using your equation, determine the amount of rabbits …
8. ### Math

A mountain pine beetle population can double every year if conditions are ideal. Assume the forest in Jasper National Park,AB has a population of 20 000 beetles. The formula P=20 000(2)^n can model the population,P,after n years. a) …
9. ### Pre-Calculus

A population of 20 rabbits is introduced to a small island. The population increase at a rate of 60% per year. (A) Find a function of F(t) that represents the number of rabbits on the island after t years. (B) Suppose 100 rabbits were …
10. ### Math

The rabbit population in a forest area grows at the rate of 7% monthly. If there are 180 rabbits in September, find how many rabbits (rounded to the nearest whole number) should be expected by next September. Use . A. 402 B. 408 C. …

More Similar Questions