Math

posted by .

Hiro went to the store after school to pick up groceries. His list said he needed to pick up one jug of milk, one loaf of bread, one dozen eggs and one package of cookies. Milk comes in 1%, 2% and 3.25% varieties. Bread comes in white and 100% whole wheat. Eggs come in small, medium, large and jumbo. Cookies come in three different flavours. How many different ways can Hiro bring home the items from his list

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. 6th grade math

    Jack went to the store to buy eggs. He thought "i ned enough eggs to last me all week. I eat two eggs for breakfast each day and i need six eggs to give back to my neighbor because i borrowed some." When Jack asked the store clerk …
  2. Math

    Hiro went to the store after school to pick up groceries. His list said he needed to pick up one jug of milk, one loaf of bread, one dozen eggs and one package of cookies. Milk comes in 1%, 2% and 3.25% varieties. Bread comes in white …
  3. 4th grade math

    Mrs. Franks bought 6 large jugs of milk. A large jug holds 4 liters of milk. A serving size size is 250 mL. if each of the 4 people in Mrs. Franks family has 2 serving of milk a day, will 6 jugs be enough milk for one week?
  4. math

    Q1.Two dozen eggs and a loaf of bread cost K4.82.Half a dozen eggs and two loaves of bread cost K2.29.Find the cost of a loaf of bread.
  5. math

    Q1.Two dozen eggs and a loaf of bread cost K4.82.Half a dozen eggs and two loaves of bread cost K2.29.What is the cost of a loaf of bread?
  6. Algebra

    If you make a bunch of cookies, and ten of your friends wanted some cookies. There are, in total, 5 dozen (60) cookies. Each dozen is a different kind; chocolate chip, oatmeal, no-bake, peanutbutter, and gingerbread. If you put all …
  7. sentence fluency english

    Which of the following options best demonstrates sentence fluency?
  8. algebra tricky q

    Clem Colfax had $10 to buy groceries. He needed milk at 70 cents a carton, bread at 60 cents a loaf, breakfast cereal at 50 cents a box, and meat at $1.50 a pound. He bought twice as many cartons of milk as loaves of bread, the number …
  9. Math

    A recipe asks for y Three and one thirds cups of milk how much milk is needed to make one and one half recipes?
  10. math

    One store sells milk for $3.00 per gallon. A second store sells milk for $0.80 per quart.If you need two gallons, which store should you buy from?

More Similar Questions